| mihay3551 a întrebat:

Salut!
Am nevoie de un sfat.
Cum pot sa racesc o camera de servere corespunzător?
Am un ac de 1200 btu dar nu prea face fata.
Camera are undeva la 4 m pe 2.
Ajutați-ma cu niște sfaturi

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Serverele debiteaza puternic caldura, deci au nevoie de racire pe masura.
In primul rand, ai nevoie de ventilatie suficient de buna, pentru a scoate aerul cald din incapere.
Aparat de aer conditionat este nevoie doar in tipul caldurilor de vara, cand temperatura exterioara (in umbra) depaseste 28-30 grade.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aerul conditionat trebuie curatat ca sa mearga bine, filtrele trebuiesc spalate ca de aceea nu face față, sunt murdare filtrele, 12000 BTU este suficient

| relian a răspuns:

Trebuie sa pui un AC care sa faca fata, trebuie calculat.Acu ai 1 Tona si spui nu face fata.Ce inseamna nu face fata? Treb sa stii ce temp trebuie sa ai acolo in acea camera, stii deja cit poate face AC-ul cel ai acu, baga inca un AC ori schimba si pune altul de 2Tone adica dublu ce ai acum.

Cred ca de pui un AC dublu decat ce ai acum, o sa faca fata destul de bine.Sau pui unu de 2.5 T adica 30 mii BTU.

Alta optiune nu este,asta cu AC este singura si cea mai buna solutie.

Mai poti izola camera respectiva mai bine, dar asta te ajuta doar vara mai mult.
Se pot face calcule, dar trebuie sa stii cita caldura genereaza ce ai tu acolo, daca stau si persoane, daca camera are ferestre sau nu, stiu cei care se ocupa cu proiectarea in domeniu asta aer conditionat.

Dar bagi cum am zis un aparat de 24 sau 30 mii BTU si ai rezolvat problema.

| Dragobeta a răspuns:

Lasa TPU si cheama un specialist. Nu orice AC este potrivit.