| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema cu vecinii de la bloc.
Toata ziua imi zic ei ca li se uda lor tavanul ca curge apa cica de la mine ca asa au fost ei invatati.
Chiar si atunci cand nu sunt acasa cica tot au tavanul ud, eu nu am ce sa fac chiar nu e de la mine.
Stau la 4 ultimul etaj unde mai sunt vreo 3 familii iar de sub noi se plang ca le curge de la mine.
Blocul e din 86 si avem doar o singura coloana de apa adica rece atat.
Eu in casa nu am probleme cu apa si nici nu platesc mai mult de cat consum.
Am propus sa aducem un instalator si daca e coloana de vine sa punem toti bani sa o inlocuim.

3 răspunsuri:
| furios4you a răspuns:

Salut,
ai fost la ei sa vezi daca chiar e ud tavanul? daca nu, du-te. cred ca te prostesc sa scoate niste bani de la tine (pentru reparatii).

| MMihai a răspuns:

Gândești ca un copil!
Apa curge de sus în jos!
Mergi și vezi cum este cu tavanul lui ud.
Că poate are condens.
Dacă este o țeavă în tavan între tine și el și țeava s-a fisurat va curge la el nu la tine, că apa nu curge în sus, decât dacă este apă cu presiune mare.
Nu este treabă de coloană că atunci avea peretele ud, ci de o țeavă laterală dintre cele 2 etaje!

| Minks a răspuns:

Posibil sa fie o teava fisurata exact intre etaje.