Întrebare recomandată | Eduard198 a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare daca un copil de 10 ani se pune la volan la o masina si conduce la el in curte are voie sau e ilegal?
MA REFER DOAR LA EL IN CURTE, NU SI PE DRUMURI PUBLICE

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

NU
legea se aplica numai pe drumurile publice
insa, un parinte poate fi dat in gat la protectia copilului/militie pentru punerea in pericol a minorului, lasarea minorului sa foloseasca utilaje periculoase, etc.

iar daca se intampla un accident, chestia excaladeaza, iar daca are cea mai mica buba, chiar o vanataie amarata, exacaladeaza exponential (vin aia cu o falca in cer si una in pamant si iti iau copilul, te decad din drepturile parintesti, iti fac dosar penal, ETC.)

8 răspunsuri:
| Anemona2020 a răspuns:

Nu e ilegal la tine in curte dar ai grija sa fi cu unul dintre părinți. Totuși vorbim de un copil de 10 ani

| Ssssmokin a răspuns:

Nu, cat timp nu conduce pe drumurile publice.

| baru a răspuns:

Daca nu se lasa cu tamponare, totul este ok. Daca se intampla ceva rau, raspund parintii.

| Violleta2022 a răspuns:

Este doar pe raspunderea parintilor, daca copilul face accident si omoara pe cineva in curtea proprie, sau daca darama casa. Oricum asigurarea nu-i acopera, in acest caz.
In orice caz, nici un parinte cu creier, nu si-ar lasa copilul de 10 ani sa sofeze o masina adevarata, nici macar in curte.
Pentru cei de 10 ani se gasesc masinute de jucarie, sau telecomandate, cu care se pot juca, pana ajung la 16 ani si pot sa-si ia permis pentru un atv.

| Vlog's_Marius_2000 a răspuns:

Nu are nimic

| KarmaNYBZ a răspuns:

Nu e ilegal, eu cand eram mai mic ma plimbam cu motorul pe camp.

| costincodrin a răspuns:

Cum pl*m sa conduci tu mașină (la 10 ani) nici măcar nu ajungi la pedale rolling on the floor))))))))))) mai așteptată vreo 8winking

| Eduard198 explică (pentru costincodrin):

Esti atat de idiot incat nu ai inteles nici intrebarea, fu-ck my life...