| AdrianLvs a întrebat:

Care este pedeapsa unei persoane care conduce o masina pe drumurile publice dar nu detine permis de conducere? Daca conduci masina in curte la tine, fara permis este legal? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Farcas_Paul_1990 a răspuns:

E PERFECT LEGAL daca conduci fara permis la tine in curte sau PE DRUMURILE FORESTIERE/CAMP/PADURE!
pe drumurile publice trebuie permis!

| Hammurabi a răspuns (pentru Farcas_Paul_1990):

Din pacate este un raspuns gresit!
Drumurile forestiere, camp, padure sunt drumuri publice daca nu sunt semnalizate la intrare cu "drum inchis circulatiei publice"
Atentie!

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

Campul si padurea nu sunt drumuri publice. "Drum" inseamna un spatiu special amenajat pentru traficul auto sau pietonal. Si cum niciuna nu are aceasta caracteristica, evident nu e drum.

| suntserios a răspuns (pentru Hammurabi):

Campul nu e drum public

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Hammurabi):

Corect!

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru suntserios):

Cred ca Hammurabi a facut referire la drumuri aflate pe camp, forestiere, etc. Este interzisa circulatia pe aceste drumuri destinate circulatiei publice, indiferent de zona. Daca un drum este semnalizat corespunzator, ca fiind inchis circulatiei publice, atunci conducatorul nu este sanctionat.

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Farcas_Paul_1990):

In acest caz, este interzisa conducerea pe drumurile forestiere/de camp/din padure, care nu sunt inchise circulatiei publice si semnalizate corespunzator. Raspunsul tau este incomplet si induce in eroare, cu urmari grave.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."
Observi ca il bagi la apa si pe cel care ti-a incredintat masina.
2.In curtea ta poti conduce cat vrei, curte privata nu este drum public.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal si inchisoare daca nu detii permis pe drumurile publice
la tine in curte faci ce vrei

| Hammurabi a răspuns:

Majoritatea drumurilor forestiere sunt drumuri amenajate. La fel si o foarte mare parte a drumurilor in camp. Ca sa fim mult mai la obiect, orice drum care apare intr-o documentatie cadastrala este considerat drum amenajat (drum caruia i s-a alocat o suprafata de teren in acest scop) si este destinat circulatiei publice daca nu este marcat cu alta specificatie.
Daca o tai tu aiurea pe camp cu masina (in cazul in care ai 4x4) asta e alta treaba... laughing)
Deci inca odata atentie! Pe baza a ce scrieti voi aici poate sa o taie unul cu Jeep-ul prin padure pe drum forestier si sa se trezeasca cu dosar penal!