| Eedytso a întrebat:

Salut, am si eu un pc packard bell din 2009, sursa nu am schimbat-o e de 250w, iar pc e, intel core duo quad q9400 2.66 ghZ, placa video nvidia gt 230 1.5 ghz, placa retea 10/100/1000, placa audio realtek HD, Hard Disk 1 TB, cam atat sursa s-o schimb sau so las asa? eu am gasit o sursa enermax de 600w astea stiu ca sunt bune, dar pana fac rost de bani so las asa cum era el sau schimb? :d

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Salut. Sursa a fost calculata sa faca fata cerintelor de sistem. Daca nu adaugi alt consumator (placa video, inca un hard disc, inca un dvd-writer, tv-tuner etc) ar trebui sa mearga bine. Evident ca o sursa mai puternica este buna oricand. Dar parerea mea este ca pana faci rost de banii necesari pentru sursa de 600 poti sa o folosesti linistit pe cea pe care o ai acum. Succes!

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu ai suficientă putere la 250 W. Procesorul consumă de la 65 la 90 W, apoi ai placa video în jur de 70 W, apoi hard-ul în jur de 10 W, placa audio 20 - 30 W, placa de bază, CD-ROM - ul, placa reţea etc.
Chiar dacă ar duce totul nu are rezerva necesară pentru a acoperii vârfurile de consum şi astfel vei avea un comp instabil care se poate restarta sau opri când îţi este lumea mai dragă.