| anonim_4396 a întrebat:

Am un card BRD Maestro si vreau sa achitionez ceva de pe internet si sa platesc cu cardul online,insa am intampinat o problema, nu gasesc codul CVV. Unde il gasesc? Vreau sa mentionez ca sunt minor.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai cod CVC acesta se gaseste pe spatele cardului, este un numar de 3 sau 4 cifre.
Nu stiu cum arata cardurile pentru minori, s-ar putea ca acestea sa nu aiba cod CVC.

| mihai69 a răspuns:

Dacă există acel cod, este trecut pe spatele cardului, deasupra benzii magnetice, în zona unde e locul pentru semnătură.
Nu toate cardurile au însă acel cod.
Pentru conformitate, orice pagină de efectuare a plății online are explicații (inclusiv cu imagini) pentru fiecare pas ce trebuie făcut. Vezi așadar și pe pagina unde vrei să faci plata - o să găsești sigur informații ajutătoare. De multe ori e suficient să treci cu cursorul de la șoricel pe deasupra zonei de interes.