| Fabyan_Toma_1995 a întrebat:

Buna,TPU. Am si eu o intrebare, Cum platesc in rate online cu cardul bancar ( visa..., Mastercard, Maestro)? Eu trebuie sa am cardul?
DAca nu ma puteti ajuta cu prima intrebare poate imi puteti spune despre ratele cu Card Avantaj [intrebarile sunt cam aceleasi]
Dau funda! >:

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Trebuie sa ai un card de debit (adica ai disponibil la cheltuiala banii tai proprii, salariul sau alte venituri care ti se platesc prin banca) si sa ai si serviciul de internet banking, asa poti plati online. Acel internet banking este un serviciu asigurat de banca si inseamna ca iti accesezi contul de acasa, fiind conectat la internet, intri in cont si faci plati/transferuri, vezi ce bani ai, cat ai primit, cand, de unde, ai istoricul operatiunilor efectuate. Nu te mai duci la banca cu banii in mana sa astepti la ghiseu sa-i trimiti, pur si simplu faci tu transferul si gata, ti-ai platit rata.
CardAvantaj este un card de credit, adica primesti niste bani imprumut de la banca. Suma primita este stabilita de banca in functie salariul pe care-l ai (parca era de 3 ori salariul tau). Cu banii astia iti poti cumpara chestii platind comerciantului toata suma cu cardul respectiv, maxim suma pe care o ai alocata, si esti dator la banca ratele stabilite pentru cumpararea produsului respectiv - vezi la comercianti in cate rate se vinde produsul, in 3 rate, in 6, in 12, in functie de pret. Dupa care lunar tu platesti bancii banii care reprezinta rata. Pe masura ce platesti ratele respective ai alti bani la dispozitie sa cumperi alte chestii. Sunt comisioane foarte mari insa daca retragi bani de pe el, e facut in special sa platesti direct in magazin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai la prima stiu.
Evident ca trebuie sa ai cardul. Dar trebuie si cititorul de card.
DAR (!), ce vrei sa platesti in rate online? Rate la Banca sau la magazin? Nu te-as sfatui. Este comod, adevarat, insa comisioanele sint ENORME.
Nu cunosc produsul "Card Avantaj".