| canazar94 a întrebat:

Salut,ce trebuie sa fac sa mi scot cazierul? la politie unde? si ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la politie si intreaba. Se elibereaza in centrele de judet dar mai nou au ore si la politiile locale, orasenesti. Eu sunt dintr-un oras mic si vin de 2 ori pe saptamana. Pentru asta trebuie (citez): " Pentru a obţine un certificat de cazier judiciar din România, persoana fizică poate depune personal cererea-tip, cu datele complete de stare civilă şi motivată, la orice subunitate de poliție în care există ghișeu de cazier judiciar însoţită de:

actul de identitate (cartea de identitate, buletinul de identitate, paşaport, cartea de identitate provizorie şi certificat de înregistrare a cetăţenilor U.E., carte de rezidenţă, carte de rezidenţă permanentă, permis de şedere temporară sau permanentă, aflate în termen de valabilitate);"
Deci, nu mergi acolo unde ti-ai scos Cartea de Identitate ci la politie.

4 răspunsuri:
| DrGoogle a răspuns:

La politie care ti-a eliberat buletinul, completezi acolo o cerere si un timbru fiscal parca iti trebuia.

| Adiav a răspuns:

La politia din ce localitate este trecuta p buletin, iti elibereaza pe loc, completezi o cerere si gata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru DrGoogle):

Politia nu mai elibereaza "Buletine" (nu se mai fac din 2002). Mai nou se dau Carti de Identitate si se elibereaza de catre SPCLEP (Serviciul Public Comunitar Local de Evidenta a Persoanelor) care tine de primarie. Ca sa ia cazier trebuie sa mearga la politie si nu la SPCLEP.

| maradi3 a răspuns:

Mergi la politie, ceri un formular de la ei pe care-l completezi si astepti la rand, dai formularul si buletinul! Se elibereaza in aceeasi zi! Bafta!