| dudutm a întrebat:

Salut,

Ce trebuie sa faca un agent de asigurari?/
dau funda; D

Răspuns Câştigător
| Robert a răspuns:

Sa vanda cat mai multe asigurari.Cu cat vinzi mai multe cu atat vei lua bani mai multi.

5 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Sa incheie asigurari, nu?
Ce interesant ar fi ca fiecare dintre noi sa aiba un agent de asigurari, asa, ca un inger pazitor, si agentul, de fiecare data cand suntem indecisi, sa ne sopteasca vorbele potrivite...pro sau contra, asigurandu-ne de reusita actiunilor noastre.
Vreau un inger asigurator!

| andreea3216 a răspuns:

Sa vinda cat mai multe polite de asigurare:RCA, CASCO, locuinte, raspundere civila, etc.Cu cat vinzi mai multe cu atat castigi mai mult deoarece in asigurari se lucreaza pe baza de comision.

| alexmario99 a răspuns:

Nu"s

| Echaursi a răspuns:

Gentul de asigurare este persoana fizica sau juridica abilitata, in baza autorizarii unui asigurator, sa negocieze sau sa incheie in numele si in contul asiguratorului contracte de asigurare cu tertii, conform conditiilor stipulate in contractul de mandat incheiat, fara sa aiba calitatea de asigurator sau broker de asigurare.

Agentii de asigurare reprezinta un mod de distributie al societatilor de asigurare pentru vanzarea politelor de asigurare.

- Agentii de asigurare vand politele de asigurare ale unui asigurator sau in anumite situatii pot sa vanda polite ale mai multor asiguratori dar numai pentru un singur tip de asigurare de la fiecare asigurator.

- Agentii reprezinta interesele societatii de asigurare primind in schimb un comision sau salariu. Sunt anumite cazuri cand acestia sunt platiti in functie de un plan de realizari dinainte stabilit de catre societatea de asigurari.
o alta forma de organizare a agentilor de asigurare este ca persoana fizica autorizata care poate lucra full-time sau part-time pentru societatea de asigurari pe care o reprezinta.
Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa devii broker/agent/asistent de/in asigurari trebuie sa ai minim 18 ani si minim diploma de BAC. Fiecare companie de brokeraj are un sistem de cariera Multi Level Marketing.
Eu sunt agent de asigurari la o companie destul de prestigioasa.
Daca doriti sa faceti parte din structura mea va rog imi dati PM sau intrati pe site-ul echipei mele unde o sa gasiti date de contact.
http://www.asigurariro.ro/viewpage.php?page_id=2