| anonim_4396 a întrebat:

Salut, daca la 18 ani dau de BE, la 21 de ani, daca voi da de C mai am nevoie de a da de CE pentru a avea aceasta categorie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului rutier, citez:
"ART. 24^1
(1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
a)pentru categoriile C1, C, D1 şi D - conducătorilor auto care deţin permis de conducere categoria B şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate;
b)pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E şi DE - conducătorilor auto care deţin permis de conducere pentru categoriile B, C1, C, D1, respectiv D şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate.
(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
a)permisele de conducere eliberate pentru categoriile C1E, CE, D1E sau DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria BE;
b)permisele de conducere eliberate pentru categoria CE sunt valabile pentru categoria DE, dacă titularii deţin permis de conducere pentru categoria D;
c)permisele de conducere eliberate pentru categoria CE, respectiv categoria DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria C1E, respectiv categoria D1E;"
Asa fiind va trebui sa sustii examenul pentru categoria CE, dupa ce ai obtinut categoria C.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista categoria E...

| CraciunAlex0620 a răspuns (pentru anonim_4396):

Zicand E ma refeream la remorca, modific acum in BE

| anonim_4396 explică (pentru CraciunAlex0620):

Ok.
Si da daca dai de C apoi trebuie sa dai separat de CE.

| CraciunAlex0620 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, mersi mult