| 212121 a întrebat:

Salut, de ce rumegatoarele au ierbar? plizz ajutor happyfunda

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru a aduna iarba acolo urmand ca ulterior s-o rumege. Acest obicei se datoreaza faptului ca ele sunt supuse atacurilor carnivorelor. Pentru asta rup repede iarba si o baga in acel sac (despartitura). Ele urmau sa se retraga inascunzisul padurilor si sa rumege iarba apoi sa o asimileze. Este un atavism de pe vremea cand majoritatea traiau libere.