| snAke3 a întrebat:

Salut de la ce varsta pot incepe meseria de pompier?

Răspuns Câştigător
| magazinulDepeBlog a răspuns:

Conditii generale de inscriere.
Pentru a participa la concursul de admitere, candidatii trebuie să indeplinească cumulativ următoarele conditii:
să aibă cetătenia română si domiciliul in România;
să cunoască limba română scris si vorbit;
să aibă capacitate deplină de exercitiu;
să fie declarati apt medical, fizic si psihic: verificările privind starea de sănătate medicală, fizică si psihică sunt efectuate de structurile de specialitate ale Ministerului Administratiei si Internelor;
să aibă vârsta de minimum 18 ani impliniti sau să ii implinească in cursul anului depunerii dosarului;
să fie absolventi de liceu, cu diplomă de bacalaureat: dovada absolvirii se face cu diplomă sau cu adeverintă din care să rezulte faptul că au sustinut si promovat examenul de bacalaureat;
să aibă un comportament corespunzător cerintelor de conduită admise si practicate in societate;
să nu aibă antecedente penale sau să nu fie in curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârsirea de infractiuni, cu exceptia situatiei in care a intervenit reabilitarea;
să nu fi fost destituiti dintr-o functie publică in ultimii 7 ani;
să nu fi desfăsurat activităti de politie politică, astfel cum sunt definite prin lege;
să aibă vârsta de până la 28 de ani;
să fi obtinut la purtare, in perioada studiilor liceale, media generală de minimum 8.00;
să nu fi fost exmatriculati, pentru abateri disciplinare, dintr-o institutie de invătământ;
să aibă inăltimea minimum 1, 70 m bărbatii si 1, 65 m femeile cu exceptia candidatilor proveniti din liceele Ministerului Administratiei si Internelor - promotia 2009.