| catalin542000 a întrebat:

Salut. Doresc sa imi fac un sistem pe piese cu un 12900k.
Acest procesor are TDP de 125w si 241w (maxim turbo power).

Este suficient un cooler lichid de 360mm cu un TPD de 300W ca sa raceasca acest procesor?

Intreb pentru ca nu le prea am in general cu TDP-ul, este vreo regula cumva ca, coolerul sa aiba sa zicem cu cel putin 100w TDP mai mult decat are orice procesor sau merge doar sa aiba mai mult dar nu neaparat cu o cifra anume?

Spre exemplu, un cooler CPU AQIRYS Aquarius 360 AiO, 3 x 120mm, are 300W TDP, si-ar face treaba?

Daca stiti cumva un cooler cu TDP mai mare si mai bun, tot asa de 360mm dar daca se poate pana in bugetul de 500lei, se poate sa imi lasati un link sau macar doar denumirea coolerului si eventual al magazinului de unde l-ati gasit?

52 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Coolerele lichide sunt tot o frectie la picior de lemn
chiar in unele cazuri sunt o idee MULT MAI PROASTA decat fara, pentru ca mananca unul dintre ventilatoarele carcasei, deci restul computerului are o racire mai slaba

idee buna e racire cu apa cu radiator extern calculatorului, dar costa de USTURA!

in plus, sunt coolere pe aer care RUP MUFA, am vazut la un prieten cum nu se invartea ventilatorul deloc, cu toate ca stresa procul in draci, pentru ca avea un radiator cu 16 heat pipes si mare cat o zi de post

| NLS a răspuns:

Pentru 12900K, as folosi doar 2 branduri: Kraken X si EKWB.

Mai sunt si Arctic destul de bune, si Corsair, dar crema cremelor sunt cele 2.

Daca pentru tine nu e o problema sa il tii in 95 de grade, poti pune orice, chiar si AQIRYS ul acela.

Cifrele indicate de AQIRYS, si nu numai cifrele, ci calitatea si performanta produsului per ansamblu, sunt la distanta semnificativa de ce ofera Corsair, seria Kraken, sau EKWB.
Si atunci cand iti doresti cel mai puternic procesor din lume din gama mainstream, mi se pare logic sa ii si oferi racire pe masura.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Si da, colegul are oarecum dreptate, cel putin la partea cu racirea pe apa, cea custom.
Orice AIO ai pune, nu se compara cu o racire custom pe apa, cu piese de la EKWB, Phanteks, etc.
Dar asta pentru cei cu bani (e doar vreo 700 euro o astfel de racire), si pasionatii de temperaturi cat mai mici, in conditii de stres maxim.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Adica sa inteleg un asa ceva Cooler CPU EK Water Blocks EK-AIO Basic 360, ar fi bun? Este de la EKWB

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Coolerul mentionat de mine, cumva cu ce ar fi mai special daca ai putea sa imi explici putin te rog?
Are TDP mai mare sau cum reuseste sa faca fata mai bine caldurii fata de un aqirys sa zic?
Ce ar trebui/la ce ar trebui sa ma uit si cum imi pot da seama cat de eficient este un cooler?

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Nu are in nici un caz TDP mai mare, dar e cu totul altceva.
E construit din materiale mai calitative, e mai bine șlefuită (lepuită) suprafata talpii, are o pompa mai puternica, mai fiabila (mai rezistenta in timp si cu potential de defectare mai redus, pentru ca sunt atent testate), dar si mai silentioasa, daca conteaza asta pentru tine.
Ventilatoarele de pe EKWB sunt si ele, alta mancare de peste: atat mai puternice cat si mai silentioase, si cu durata mai mare de viata.
Vorbeai de eficienta: cifra propusa pentru TDP ul sustinut nu indica nimic concret, insa aerul miscat, da.
Compara valorile CFM sau m3/h ale ventilatoarelor, si puterea pompelor.
Insa si aici un brand sau altul poate veni cu cifre umflate, sa dea bine.
Urmareste mai bine comparatii, teste, review-uri, pe site-ul lab501.Ro
Sau in alte parti (canale straine de Youtube).

Am cautat indelung un cooler AIO sa imi tina 5900X cat mai rece posibil, si dupa multe zile pierdute urmarind teste
si review-uri, am luat pana la urma EKWB 360mm, desi la inceput eram foarte setat pe Corsair si Kraken.

Calitatea si performanta e in primul rand dictata de preț.
Exista un motiv foarte bun pentru care EKWB costa 800, si celalalt 500 (din punctul meu de vedere, mai mult de 400 nu merita sub nici o forma).

Coolerul nu e rau, nu e total inutil.
Dar nu l-as folosi sub nici o forma pentru 12900K.

Daca doresti sa compari ceva, cauta puterea pompelor si brandul lor (cea de pe EKWB e productie proprie, si nu stiu cum sa-ti spun, dar EK chiar fac pompe de top. Are fratele meu o pompa D5 de la ei, si face minuni, 2700x e tinut la maxim 52-53 grade in load, in gaming la rezolutie 2K. Pe acest AIO nu e bineinteles D5, dar si cealalta clasa face fata foarte bine).

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Pai și atunci pana la urma cam ce cooler AIO mi-ai recomanda pentru procesorul asta, dacă ai putea sa îmi dai modelul de AIO.
Ma gândeam ca dacă îți tine coolerul bine 5900x, automat ma gândeam ca tine și 12900k-ul. Dar dacă nu ma înșel cred ca intelul pe lângă ryzen ul asta, arde la propriu.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Sau dacă as lua varianta elite s-ar schimba ceva? L-ai recomanda pentru 12900k?

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Varianta Elite e aceeasi cu celelalte din serie, doar ca vine cu 6 ventilatoare, sa faci configuratie push-pull.
(montezi cate 3 pe fiecare față).
Bineinteles, raceste mai bine in felul asta, dar ca sa iti incapa in carcasa, ar cam trebui sa ai o carcasa Full Tower.

Radiatorul singur are din cate stiu 27-28mm, plus 25x2mm cele 2 randuri de ventilatoare, iesi la 78mm.
Nu ai atata loc intr-o carcasa normala middleTower, decat poate in partea din fata, trebuie sa masori exact unde si cum poti monta coolerul in partea frontala a carcasei (in unele modele nu poti folosi grosimea mastii de plastic a frontului, si trebuie sa montezi totul in interiorul "șasiului").
Iar in partea de sus nu prea ai mai mult de 65-70mm, decat intr-o Full Tower.
Multumeste-te cu varianta normala, e oricum mult peste ce ai dorit tu sa pui.

Poti monta coolerul cu pasta preaplicata cu care vine ( nu uita sa indepartezi folia de pe talpa!), iar pentru viitor daca doresti sa il mai demontezi, cumpara pasta Noctua, NT-H1 sau NT-H2, aplic-o corect (nici prea multa, nici prea putina, trebuie sa se formeze un strat uniform, dar subtire) si o sa ai temperaturi si mai bune.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Atunci asa rămâne, am sa iau un EKWB Basic și cam aia e. Măcar știu ca vine impreuna cu acel kit pentru 1700 sochet.

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Unde ai gasit ca vine cu kitul de montaj pentru 1700?

Ca al meu n-a venit cu el.
Ce-i drept, l-am luat de aproape 3 luni.

https://www.ekwb.com/shop/ek-aio-basic-360

Nici pe site-ul oficial nu vad nimic.

Din cate vad, doar seria Nucleus are kit pentru 1700.

https://www.ekwb.com/shop/aio?cpublocks_sockets=32&radiatorfans_fans=18

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Si cum ar fi mai eficient, sa pun pe panoul frontal coolerul sau în tavan?
Eu am sa iau o carcasa în care o sa vina cu 3 ventilatoare pe partea frontala și ma gândeam cumva sa prind acele trei ventilatoare cu care vine carcasa de radiatorul coolerului (automat trece și prin panoul frontal al carcasei) iar ventilatoarele coolerului le pun în spatele radiatorului, în asa fel pot avea și eu 6 ventilatoare la fel ca varianta elite, iar cele trei din fata sunt iluminate rgb iar celelalte din spate nu, dar asta nu se baga de seama pentru ca pe tavan mai merg 2 ventilatoare și în spate încă unul, practic nici nu se observa ca în spatele radiatorului o sa fie 3 ventilatoare neiluminate.
Iar toate cele 6 ventilatoare o sa tragă aerul de afara în carcasa, iar ventilatoarele din tavan și cel din spate scoate aerul cald.
Ce părere ai? Ar fi o idee buna?
Si cum ar trebui sa pui radiatorul, cu furtunele în sus sau în jos? Are vreo importanta?

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Uite aici pe shop4pc:

https://www.shop4pc.ro/......49829.html

L-am găsit și la un preț destul de bun părerea mea, mai ales ca are 60 de luni de garanție (adica 5ani), nu prea am văzut coolere care sa dea 3 ani, dapai 5.
Am dat comanda acum!
Iar tocmai jos, în josul descrierii este scris cu rosu "Este inclus kit-ul de montare pentru noul socket LGA 1700 (include suruburi, garnitura, backplate si pasta termica Thermal Grizzly Hydronaut 1g)" și ai o poza cu kitul.

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

POMPA NU TREBUIE niciodata să fie CEL MAI INALT PUNCT din buclă.

Partea unde intra furtunele in radiator nu trebuie sa fie nici ea cel mai inalt punct din bucla (circuit).
Tocmai de accea ar fi bine ca furtunele sa se gaseasca in partea de jos.
Asta pentru ca in sistem exista mereu putin aer (circa 1cm cub).
Acel aer se gaseste mereu in cel mai inalt punct al sistemului (de aceea radiatorul trebuie sa fie cel mai inalt punct, si nu pompa sau furtunele, care reprezinta drumul direct catre pompa).
Cand aerul se strange la partea de sus, si ai furtunele jos, acesta nu poate fi tras in pompa, ramane mereu in partea de sus a radiatorului...

Cel mai grav e sa montezi un AIO in podeaua carcasei (pompa va fi cel mai inalt punct).
Al doilea caz cand devine ineficient, e sa il montezi in pozitia culcat, in lateralul carcasei (cum se monteaza mai nou placile video).
Al treilea cel mai grav caz e sa il montezi in fata, cu furtunele in partea superioara.
*******************************
Eu l-am pus in tavan, ventilatoarele le-am pus in interiorul carcasei si imping aer printre lamelele radiatorului.
Au de unde, ventilatoarele de pe EKWB au presiune statica mare fata de altele (2. 89mm H20 = 28, 9 Pa )

Cand il pui in tavan, ai avantajul unui circuit clasic...
Pui coolerul cu 3 ventilatoare sa scoata aerul cald produs de procesor prin tavan,

ventilatorul din spatele carcasei scoate aer,
iar 3 ventilatoare din fata, vor baga aer rece in carcasa.
Presiune usor negativa aparent, caz nu tocmai dorit, DAR reglezi turatiile /puterea ventilatoarelor, in asa fel incat cele 3 care baga, sa fie mai puternice decat cele 4 care scot, si atunci totul e in regula (le setezi pe cele din fata la 100%, si pe celelalte patru la 70-75%).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Pretul e foarte bun, zic eu, si daca scrie cu rosu ca include kitul pentru 1700, nu prea poate fi altfel.
Deasemenea, al meu n-a venit cu pasta Thermal Grizzly, ci cu un tub (nu seringa, ci tub) de pasta EKWB (oricum eu am pus Noctua, dar ca idee).

Poti folosi Thermal Grizzly, e mai buna decat oricare alta, atata ca multi se plang ca e prea vascoasa si se aplica greu.
Mai exact, foarte greu obtii stratul potrivit.
Eu raman fidel Noctua si Arctic MX-4 (sau MX-2).
Cu ambele trei big grin se lucreaza usor si sunt cu 1 grad sau 2 peste TG (cu TG obtii cu 1-2 grade mai putin).

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Pai în cazul asta am sa vad ce carcasa sa îmi cumpăr ca să pun coolerul sus, în cazul în care nu am sa găsesc, am sa optez pentru cooler pe panoul frontal, dar cum ai zis tu, de jos sa plece furtunele din radiator și dacă o sa ajung la cooler pe partea frontala a carcasei, am sa fac cum spuneam cu acele 3 ventilatoare fata spate pe radiator.

Eu caut o carcasa mare pentru ATX, tocmai ce am dat comanda de un z690 UZ AX și în acea carcasa sa încape legea un rtx 3080TI și sa aiba panou din sticla iar cele trei ventilatoare sa se vadă ca sunt montate pe parte frontala, adică sa fie cumva gen, plasa de țânțari partea frontala a carcasei.
Acum sa vad ce găsesc, as dori sa aloc 300-330lei pentru carcasa.
Vedem ce găsim. Cel puțin pusesem ochii pe un matrexx 70 dar sunt oameni care spun ca tabla unde se pune coolerul, cică ar fi aproape foita de țigară și ca la cineva i-a trecut șurubul de la cooler în timpul filetatului prin tabla și a trebuit sa pună o saiba, acum ce sa zic. Cum ți se pare carcasa? Sau poate știi ceva mai bun!

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Stiu ceva mai bun, dar costa MULT (mai ales in Romania).
Phanteks P500A D-RGB
Phanteks P600S
Fractal Design Meshify 2

Daca nu vrei sa treci de 450-460 RON,
recomand asta, e mult mai buna decat ce ai ales tu:

https://www.pcgarage.ro/carcase/alphagear/oathkeeper-argb/

Stiu si altele mai ieftine si "dragute", dar nu sunt suficient de incapatoare, nu au suport pentru 3 ventilatoare, etc (Aqirys Wezen si Arcturus).

Greutatea lui Oathkeeper este 9.5 Kg.
Asta spune destul de multe despre grosimea tablei.

P500A pe care o detin eu, are doar 8Kg.
(in principiu sunt cam egale, Oathkeeper vine cu mai multe ventilatoare si cu suportul ala smecher si util pentru rezemat placa video)

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Interesant, dar am văzut ca are câteva minusuri puțintel majore. Cum ar fi spațiul redus dintre sursa și cusca unde sta hdd-ul, cică nu se poate monta mai în fata, apoi am mai citit ca cică s-ar auzii naspa la microfonul din partea frontala al carcasei cică din cauza cablurilor neecranate, ma rog, acum sincer sa fiu, nu m-am uitat niciodată la carcasa de 340+ pana în 450lei, am sa ma uit și poate găsesc și eu ceva. Eventual iti zic ce am găsit.

Apropo, pentru configurația ce urmează sa apară? :
12900k
Gigabite Z690 UZ AX DDR5
32GB ram DDR5 5600MHZ
Coolerul EKWB (știm noi, ala Basic)
Un hdd de 4TB
Doua ssd-uri M2 NVME de 256GB
Rtx 3080TI

Cam se sursa ar merge?
Eu ma gândeam sa merg pe o sursa de 1000w
Chieftec Atx Psu Proton Series, Bdf-1000c, 1000w, 80 Plus Bronze, Modular

Ce zici?

| catalin542000 explică (pentru NLS):

M-a uitasem la acest clip https://www.youtube.com/watch?v=RXdjwF2VhKY
De pe la minutul 17:00 incepe sa spuna ce dimensiune de cooler AIO ar fi potrivit pentru carcasa data de tine si intr-adevar vad ca este spatioasa, incape pe tavav un AIO maxim de 380mm dar doar cu furtunele in dreapta ca sa nu se atinga de ventilatorul din spate, eu avand un AIO de 360mm nu cred ca o sa fie probleme, oricum se poate monta. Si mai spunea ca ce trece peste 53 hai 55mm (de grosime al radiatorului + ventilatorului) o sa creeze probleme pentru ca se va atinge de racirea pasiva al placii de baza si chiar si de memorii daca este o grosime mai mare, coolerul montat de el fiind unul de 380mm cu o grosime totala de 53mm (28 radiator si 25 ventilator). La mine, pot spune ca am noroc pentru ca la asta nu m-am uitat, radiatorul are 27mm grosime si ventilatorul 25mm, practic am o grosime totala de 52mm, fix cu 1mm mai putin, deci coolerul mi-ar veni exact cum arata in clip fara sa fie vreo problema, ceea ce pot spune ca am avut putin noroc cu asta pentru ca tocmai spunea ca pot fi grosimi totale de 60-65 mm dar bine ca eu am de 52mm

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Majoritatea AIO urilor au 27 sau 28mm.
(problema apare cand folosesti racire custom, ca multa lume se arunca la radiatoare mai groase, acolo exista si asa ceva).

Pentru sursa, orice peste 850W si de la un brand cu renume (branduri care nu fac rabat de la calitate, si lucreaza cu integratori OEM de calitate, adica firmele care fac electronica).

CHIFTEC si Thermaltake sunt surse ok,
Dar exista altele mult mai bune.
Iti arat deseara sau mai tarziu, cum calculezi exact necesarul unui sistem ( nu doar watii conteaza ci si amperajul pe railul/railurile de 12V).
Sau cauta pe google "outervision power supply calculator" vezi sa fie selectat modul Expert, si introdu toate piesele in mod corespunzator.
La placa video trebuie sa duci sliderul de la Overvoltage pe la 20%, la procesor selectezi 95% sau 100% TDP... In rest nu modifici nimic pe la OC...
Si dupa ce apesi Calculate, o sa iti arate in dreapta puterea necesara si amperajul. @12V.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Ok, apropo am gasit eu doua surse, ce parere ai:

prima este un : Sursa Akyga Ultimate 1250W 80 PLUS Gold ----- 553LEI
a doua este un : Chieftec Atx Psu Proton Series, Bdf-1000c, 1000w, 80 Plus Bronze, Modular ------ 590LEI

As fi dorit modular si de 1250w dar nu prea gasesc decat la preturi foarte mari, iar sursa asta de 1250w gasita pana la urma nu este modulara dar este ok la pret.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Am facut un calcul, am pus Overvoltage la 20, la procesor tdp la 100%, in rest am pus 16 ore de functionare si gaming pe zi, la ram nu era ddr5 dar am pus tot 32gb ddr4 iar la cooler AIO nu era coolerul luat dar am pus unul oarecare de 360mm + 3 monitoare de 24inch mi-a dat o sursa de 930w.

Acum te intreb, pentru ce am pus overvoltage la 20%? Adica atata sa zic ca consuma cand este placa in stress sau cum?
Pt ca am facut si cu TDP default adica 90% si overvoltage la 0 (tot default), mi-a dat o sursa de 765w.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Eu vazusem niste sisteme de genul 12900k 3080ti cu o sursa de 850w pe pc garage, dar ma intreb, cu cumva daca pc-ul sa zic consuma 750w, sa ai o sursa de macar 900w? Adica sa iti consume un pc 750w si tu sa ii pui tot 750w sau 800w mi se pare cam putin, adica daca vrei tu intr-o zi sa chinuiesti pc-ul..., nu poti ca esti constrans de sursa (cred eu), nu ar trebui sa fie o diferenta zic eu de cel putin 300w intre cat consuma pc-ul si cat de puternica este sursa?
Adica la un pc de 700w sa ii pui o sursa de 1000w, la unul care consuma 1000w, pui de 1300w si tot asa? Nu trebuie sa existe cumva o mica diferenta ca nu cred ca este bine sa fie chiar fix la fix.

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Monitoare nu trebuie sa pui deloc, ca nu le alimentezi din sursa PC-ului.
Monitor e pus acolo pentru niste sisteme mai vechi de tip office, la care puteai conecta monitorul direct in sursa (au existat surse ce aveau 2 conectori, unul pentru PC (pentru priza, mai exact) si unul pentru monitor).

Iti calculez eu acum inca o data, revin imediat cu valorile.

EDIT:

https://outervision.com/b/lYBJSB

Sursa de 1000W ajunge,
si cu mai mult de 72-73A pe railul (sau railurile ) de 12V.

Important e sa fie de la un brand de calitate:
Seasonic,, Corsair,, Phanteks,, BeQuiet,, Cooler Master,, Antec,, Silverstone
EVGA,, Sirtec,, Cougar

Asus, Thermaltake, Chiftec sunt si ele bune/OK. (Asus ar fi trebuit de fapt sa fie de top, impreuna cu cele de mai sus, dar au diferite probleme, au si rata de defectare destul de mare... insa per ansamblu, sunt mult mai bune decat Akyga, si alte petarde).
Tot bune ar fi trebuit sa fie si Gigabyte, DAR multi au avut surprize neplacute cu ele.
Nu merita riscul, au rata de defectare cam mare. Sau nu au tensiuni stabile, etc.

Am avut o Akyga de 600W, noua, luata pentru PC-ul tatalui.
Dupa 4 luni a pocnit din senin, noroc ca nu a luat nimic cu ea.
N-am mai avut chef de certuri cu cei de la magazin, am luat un Corsair de pe OLX, la 120 RON (SH, de la un tip din Cluj), si merge si acum, dupa 5 ani.

As merge pe Chiftec Proton, daca ma intrebi pe mine, daca nu mi-as permite acel Seasonic Focus, sau Corsair RMx

https://www.pcgarage.ro/......tectii-da/

(pana una alta, eu mi-am luat BeQuiet! Straight Power 11 Platinum, 1000W, avea un pret decent (165 euro in Germania), si e perfecta din toate punctele de vedere).

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Ahh, ok. Ce părere ai despre cele doua surse scrise mai sus?
Am mai lăsat încă doua răspunsuri pe lângă asta.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

As lua și eu de pe olx dar mi e cam frica asa, adică mmna și ele sunt piese, cum se vinde o placa video sau alte piese, asa se vând și sursele ca tot piese sunt. Dar problema este ca nu prea pot testa sursa, plus ca nici nu știu dacă ar putea sa aiba sau nu probleme ascunse. Pt ca mi-ar fi mult mai convenabil de pe olx dar mmna.
Dacă după îmi pocnește, garanția..., fiind și pe alt nume, bine ca hdd ul prea exemplu l-am luat de pe olx și cele doua ssd uri, dar am avut noroc sa nimeresc oameni ok, mi-au făcut poza în hdd sentinel iar ssd urile au 17 zile și 340gb lifetime stocați sau ceva de genul scriși, pe când hdd ul este pe 0 0, deci ca nou și atunci am încredere dar sursa cum fac cu ea ca nu prea am cum sa îmi dau seama dacă omul vrea sa o vândă pentru update sau pentru ca are ceva ascuns.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Eventual dacă nu și nu găsesc, iau pana la urma acel Chiftec Proton și aia e ok la pret și este și de 1000w.
Plus ca pe deasupra vine și cu doua mufe de alimentate 4+4 ATX (pentru ca placa mea de baza cere 4+4 și încă 4 pin), pe când cealaltă sursa vine doar cu o mufa de 4+4 pin deci ar mai fi trebuit un adaptor.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Sicma mai gandesc si aici chiar vreau sa iti cer părerea.
La puterea de sarcina este 916w deci atat ar consuma pc-ul.
Sursa recomandata 966w.
Ma întreb, dacă iau sursa de 1000w, sigur este de ajuns pentru pc?
Mi se pare cam putina diferenta de la 966w recomandat la 1000w, îmi da senzația ca dacă stresez un pic pc ul o sa clacheze.
Adica este bine sa ai o sursa cam fix la fix în numărul de w sau totuși trebuie mai mult decât ce scrie la recomandat?
Si cand oți recomanda o sursa, bănuiesc ca ia direct w-tii care practic ii are pc ul când este în full load, nu? Ca altfel sa nu fie prea mica sursa, la astea cu sursele ni iodata nu m -am priceput. Am luat doar sa fie sursa mare.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Eu acum în pc am o sursa de 900w keep ouț FX900 și are 6 ani de când am luat-o și încă merge foarte bine.
Nu știu dacă este vreun brand no name sau renumit dar a mers și încă merge.

Edit.
Voiam sa mai zic dar am uitat, eucmai mult doream sursa modulara ca să nu mai țin o grămadă de cabluri prin carcasa, mai ales ca tabla de sub placa video este gen plasa de țânțari, deci nu este o tabla plina, o sa se vadă cablurile pe acolo chiar și dacă am sa le strâng, ca vreau sa fac și wire-management foarte bun dar ma rog, oricum sursa de 1000w Chieftec de care ai zis ca-i ok este modulara, deci este ok.
Si asa văzusem un sistem la pc garage tot cu 12900k și rtx 3080ti, i-a pus o sursa de 850w, ce sa mai... mai costa și 22. 000lei când eu cu 15. 000lei am făcut tot pc-ul și mai am și ddr5 la 5600mhz, ala din magazin nici ddr5 nu are, are ddr4 și 3000mhz, ce rău apare pe lângă procesor și placa video, parca nu-i la locul lui, pe bune.