| AdrianMihai a întrebat:

Salut,imi puteti spune ce importanta au broastele?

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Care sunt foloasele aduse de broaşte? Mai întâi, broaştele mănâncă insectele considerate dăunătoare. O broască de baltă poate mânca până la 100 de ţânţari într-o noapte. De asemenea, broaştele ne oferă hrană. Picioarele de broaşte sunt o mâncare foarte cunoscută în Europa şi sudul SUA.

Broaştele sunt considerate "specii indicator", deoarece ele sunt primele afectate de degradarea mediului. Scăderea numărului lor este un semn de alarmă pentru noi, spunându-ne că planeta noastră începe să devină nelocuibilă. Indiferent de factorii care duc la aceasta, dispariţia broaştelor este un motiv de îngrijorare. Prin cercetarea şi protejarea broaştelor, le putem ajuta să trăiască încă 190 de milioane de ani.

Sursa: http://webcache.googleusercontent.com/......tp?/search

1 răspuns:
| Astasunt a răspuns:

Ele mananca insecte, noi pe ele, pielea lor este folosita ca medicament, iar unii le considera animale de companie.