| AurelianStochițoiu97 a întrebat:

Salut,Nu stiu ce inseamna Versiunea Beta? Am vazut ca la aproape toate programele au BETA, Dar nu stiu ce inseamna?

Răspuns Câştigător
| vartolome1 a răspuns:

O versiune incompleta. Un soft partial terminat destinat testarii.

3 răspunsuri:
| Ionutzu0077 a răspuns:

Deci ca sa iti dau un exemplu mai pe intelesul tau stii melodiile cand inainte sa apara e un promo de cateva minute de 1:23 min ceva gen aici e cu totul altceva cam aceiasi chestie dar Beta e un program de inceput care ti-l da fara sa platesti adica ti-l da gratuit sa joci sau sa accesezi pe el u ntimp limitat dupa care te pune sa faci un update care iti cere o anumita suma asta inseamna BETA... big grin sper ca ai inteles la ce m-am referit laughing Funda!

| vartolome1 a răspuns (pentru Ionutzu0077):

Le cam incurci: tu faci confuzie cu trial, care de obicei sunt versiuni full ale soft-urilor. Versiunea beta este sa spunem un demo: este un program pertial terminat, verificat intr-o oare parte asupra posibilelor buguri ce pot apare intr-o perioada mai mare de utilizare, a unor cerinte in materie de comenzi si functii, etc. Sunt rare cazurile in care sunt si trial, din categoria asta facand parte in general OS-urile. Un exemplu clar este la W7, care initial a aparut versiunea beta, ca apoi, dupa aproape 2 ani se se lanseze versiunea finala.

| Vi1rus a răspuns (pentru vartolome1):

Asa se intampla si cu windows 9