| djfreesh a întrebat:

Salut,pentru ce se foloseste pasta termica? pentru a se pune pe procesor?

5 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Pentru a raci procesorul.se recomanda articsilver 5.as5

| SouLIce a răspuns:

Pentru un transfer termic cat mai bun, de asta ii si spune pasta termoconductoare
Adica caldura degajata de procesor ajunge in radiatorul coolerului si este disipata in aer
Ideal ar fi ca procesorul sa fie "sudat"de cooler dar pentru ca acest lucru nu se poate se pune pasta termoconducotare care umple acele inperfectiuni dintre procesor si cooler si astfel se obtine un transfer termic mai bun

| JustSolutions a răspuns:

Pentru a circula mai bine caldura intre procesor si cooler

| user123456789 a răspuns:

Pentru a nu se incalzi componentele respective pe care se aplica (procesor / placa video)