| George12356456 a întrebat:

Politia locală trebuie sa dea vreo chitanță la aplicarea amenzii? (Pt oprirea in zonele interzise de exemplu ).

9 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu. Chitanta o primesti cand platesti, ei dau doar un proces verbal de constatare a faptei.

| George12356456 explică (pentru Wr3nch):

Daca nu mi-a dat nimic (nici de semnat) înseamnă că nu am primit amenda?

| Wr3nch a răspuns (pentru George12356456):

Pai ai vorbit cu ei si au zis ca esti amendat dar nu au dat nimic? Daca nu erai acolo probabil vine prin posta.

| George12356456 explică (pentru Wr3nch):

Eu eram in mașină. A venit și a zis că am oprit neregulamentar și că o să primesc amenda. Mi-a cerut buletinul și numele tatălui (nu înțeleg de ce) și apoi m-a lăsat să plec.

| Wr3nch a răspuns (pentru George12356456):

In cazul asta o primesti prin posta probabil.

| George12356456 explică (pentru Wr3nch):

Dar nu trebuia să îmi zică cu cat voi fi sancționat? A zis doar că primesc amenda

| Wr3nch a răspuns (pentru George12356456):

Eh. Trebuia si proces verbal, dar nu se fac la noi.

| George12356456 explică (pentru Wr3nch):

Pai in cazul in care îmi vine amenda ar trebui sa actionez în justiție. Nu mi se pare normal sa nu îmi zică cat e amenda, sa nu mă pună sa semnez, doar să treacă într-un carnețel datele. Chiar m-ar dezamăgi poliția in cazul asta. Momentan ii respect.

| Simpatic a răspuns (pentru George12356456):

Nu-i mai respecta prea mult, politia locala sunt cainii cu zgarda ai primariei, toti bosorogii si fostii gardieni publici care atat fac dau amenzi ca sa-si incaseze salariul.
Nu este normal sa primesti amenda prin posta atata timp cat ai fost depistat la fata locului, trebuia sa ti se inmaneze un proces verbal.
Eu nu cred ca o sa fii amendat, dar daca vei primi ceva prin posta sfatul meu ar fi sa mergi prima data in audienta la seful lorwinking