| anonim_4396 a întrebat:

as dori sa ma indrume cineva care stie, de preferinta un avocat cum se contesta un PV pe care l-am primit in data de 3 ianuarie 2012 de la Politia Locala deoarece am ramas in pana fara benzina in dreptul marcajului rutier "Oprirea Interzisa" si as dori sa contest amenda (pe care am achitat-o a doua zi) deoarece am ramas in pana, nu am oprit intentionat. Unde trebuie sa depun plangerea de contestatie?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai gresit anul? Ceea ce-ti spun are sens doar daca este anul 2013, daca 2012 este corect nu mai ai ce face.
Poti face o plangere contraventionala la judecatoria din circumscriptia careia face parte agentul constatator. Plangerea se face in conformitate cu prevederile OG 2/2001 si arati motivul pentru care nu te consideri vinovat. Va trebui sa dovedesti ceea ce afirmi, respectiv ca nu ai oprit in mod voluntar ci ti s-a oprit masina din cauza ca ai ramas in pana de benzina, altfel n-are nici un rost sa faci plangerea. Daca nu te descurci te poti adresa unui avocat. Plangerea trebuie facuta in maximum 15 zile de la data amenzii, respectiv pana in 19 ianuarie.

| darrio2007 a răspuns:

Daca ai semnat PV, adio.Nu poti dovedi cu nimic pana de benzina.