| Aslan_Alex_1980 a întrebat:

Stiti cumva unde pot gasi salpetru (NaNO3)? Imi trebuie sa gasesc undeva in oras (nu online).

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

In tara nu prea mai gasesti, cu toate ca este o chimicala de baza, des folosibila.
Magazinele de chimicale au disparut, industria a disparut, chimicalele au disparut.
In tara poti cumpara doar preparate chimicale pre-ambalate, la preturi piperate. Cica "sa nu faci bomba din ele".
In afara granitelor insa poti cumpara chimicale din magazine chimice specializate, ca si la noi inaintea anilor "90, fara nici o restrictie... tongue

Nici canepa nu e voie sa creasca taranii, fiindca politistilor le e greu sa le deosebeasca de canepa indiana tongue
Astfel si sfoara de canepa o importam...