| Daniel_Dan_1997 a întrebat:

am 20 de ani și vreau sa va întreb dacă e prea târziu sa fac Curs pentru bucătari și să mă angajez după?
De ceva vreme îmi fac singur de mâncare,
Tot ce merge prăjit,
Pizza,
Torturi,
Plăcinte,
Etc
- mi-a zis cineva că e prea târziu cine ma mai ia pe mine ca ajutor de bucătar sa ma învețe acum...

Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu e prea tarziu, am un prieten care s-a angajat in domeniu la 30 de ani.
Nu varsta conteaza si experienta, diploma e asa de fatada.
Oricum, fara o experienta de minim 2-3 ani in domeniu nu te angajaza nimeni ca bucatar si ca ajutor de bucatar.
Pe parcurs avansezi si la bucatar.
Fa cursul si incearca.
Succes!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur nu e prea tarziu. Esti tanar, este exact momentul in care iti construiesti o cariera. Inteleg ca nu stii deloc sa gatesti si faci numai chestii foarte banale, ca un copil, dar asta nu trebuie sa te impiedice. Daca iti place si vrei sa faci asta, vei invata de la zero si vei putea sa profesezi in acest domeniu (meserie frumoasa din punctul meu de vedere)

Bula
| Bula a răspuns:

Inscrie-te si urmeaza un curs de pregatire de bucatar, organizat, unde primesti si diploma de calificare si faci si practica.
Exista asemenea cursuri periodice, postliceale (de alimentatie), de pregatire pentru cei in cautare de loc de munca (la "fortele de munca"), precum si in cadrul unor firme, la locul de munca.
Cele mai bune sunt cursurile postliceale, chiar daca trebuie platite, in cateva luni banii investiti se intorc multiplu din diferenta de cunostinte de meserie si salarul primit pentru ea.

| Bondarel99 a răspuns:

Nu exista prea tarziu. Stiu persoane care nu au avut cursuri de bucatar, au pornit de jos si au ajuns sa castige foarte bine. Adica mai intai s-au dus la un restaurant sa spele vase, apoi au inceput sa gateasca si apoi dupa ceva timp au ajus chefi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cine ti-a zis asa ceva e un idiot. Oameni cu chef de munca si de bun simt se cauta indiferent de varsta. Sa fii sanatos cit de cit si serios, ca nimeni nu vrea sa tina angajatii din medical in medical si cand vin la servici sa dea buleala. Ai incredere in tine, nu pune botul la toti niznautii nenorociti, ca de-astia nu ducem lipsa.