| boNNeR a întrebat:

am o casa la tara... si acum 10 minute a puscat un pahar in bucatarie am o vitrina sus pe perete inchisa cu o usa de sticla unde sunt niste pahare..usa era deschisa afara si mergea un ventilator si pur si simplu din senin a puscat un pahar in vitrina singura asa era gol curat..si a explodat s-a facut 1000 de cioburi e vreun semn ce poate fi de ce a explodat?
nu era asa cald in casa incat sa explodeze dau funda!

Răspuns Câştigător
| ramonaxx a răspuns:

Este posibil sa se fi format un fel de lentila in momentul in care soarele a patruns prin sticla... la mine a luat foc un prosop in aceiasi situatie pe care ai explicat-o tu big grin deci tind sa cred ca asta e explicatia : formarea unei lentile...

6 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Trebuie sa fie o explicatie pentru care s-a spart acel pahar. 1000 cioburi nu cred fiindca paharele nu e din sticla securizata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca a "puscat", e semn rau! Vor trebui ardelenii sa invete romaneste.
Ce semne?! Ce fizica faci tu in scoala? E canicula. Ventilatorul facea curent. Musai sa puste, ca altfel cum dara?

| Sebastian1996 a răspuns:

Poate de la un sunet, sau poate la-ai scos de la frigider si l-ai pus la caldura.

| boNNeR explică:

Nu deci paharu statea acolo de ceva vreme de mai bine de o saptamana si nu era cald deloc in incapere era chiar din potriva era racoare destul de bine. si nu batea soarele in interior afara e o terasa plina cu vita de vie nu are cum sa bata soarele

| Claudiuseb a răspuns:

Ha! si mie mi s-a intamplat acelasi lucru acum 20 min. a crapat un pahar singur dintr-o vitrina. era intuneric.era liniste.nu aveam nici un zgomot in casa.nu am animale.pisica.caine. nu am gandaci. de ce oare?

| Chetan_Flory_1962 a răspuns:

Răspunsul este clar. Datorită frecvențelor generate fie de undele electromagnetice existente in acel moment in încăpere, fie undelor sonore generate de ventilatorul in miscare. Se cunoaste ca o sticla se poate sparge la comanda atunci când se emit anumite frecvente sonore la o anumita amplitudine.