| Girly97 a întrebat:

Salut! Din cauza faptului ca nu mai suntem in relatii bune cu vecinii de multi ani, camera mea este singura din casa fara fereastra. Deci cand este foarte cald sunt nevoita sa las usa deschisa ca sa intre aerul produs de aerul conditionat in camera. In afara de ventilator exista pe eMAG un aparat care sa produca un aer aproape la fel de rece ca fel produs de aerul conditionat, mai bun decat ventilatorul? Multumesc.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ala cu ozon.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum adica din cauza vecinilor tu nu ai geam in camera? Traiesti in pădure? Asaceva nu am mai auzit niciodata, pune ti geam termopan degeaba pui aer conditionat daca nu deschizi geamul dimineața sa intre aerul, ca tot mirosul din camera il imprastii in toata casa, dar ce legatura au vecinii cu fereastra? Din ce cauza nu sunte ti in relatii bune cu ei?

| cristi202 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Vrei sa își vadă zi de zi vecinii pe care nu ii agreează? happy

| mihai69 a răspuns:

Din păcate, nu.

| anonimg a răspuns:

Cauți "aer condiționat portabil" și găsești așa ceva:
https://www.emag.ro/......-3846660/c

| mihai69 a răspuns (pentru anonimg):

Da, un răspuns excelent; dar unde evacuează alea căldura?!? Nu cumva... tot în cameră (pentru că a spus că nu are absolut nicio deschidere spre exterior!)?

| Girly97 explică (pentru mihai69):

Singura deschidere spre exterior din camera mea este usa, sunt nevoita sa o tin in permanenta deschisa mai ales cand este foarte cald, doar ca sa intre aerul rece in camera mea (aparatul de aer conditionat este in hol, langa camera mea).

| mihai69 a răspuns (pentru Girly97):

Eu am înțeles asta, cel ce ți-a recomandat un aparat de AC portabil - nu. Acel aparat "suge" căldura din aer (din camera ta) iar în spate are un orificiu pe unde ar trebui să scoată acea căldură din cameră. În mod normal, acolo se montează un burlan / tub flexibil care se scoate printr-o gaură, ceva, afară. Altfel, mai rău faci: aparatul face mai multă căldură decât extrage și nu ar reuși decât să înrăutățească lucrurile.

| Zuzu1991 a răspuns:

Printzipiul cel mai intai ar termodinamicii, pe intelesul tuturor:
daca vrei sa faci intr-un loc frig, TREBUIE sa faci in alt loc cald
deci, daca vrei frig, singura solutie e un aer condimentat, iar unul portabil, ori dai gaura in perete sa iasa afara, ori umplii casa de caldura prin usa
plus ca astea portabile sunt in general foarte slabe, asa ca singura solutie buna e un aer condimentat la tine in camera

| Iote a răspuns (pentru Zuzu1991):

Scumpete, ce este aerul condimentat?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Iote):

Uite ca cineva e atent la ce scriu big grin

aerul condimentat e "gazul" ala care il produci dupa ce mananci fasole, varza acra si prune IN ACELASI TIMP big grin

| cristi202 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Am fost și eu atent, dar credeam ca e greșeală de la predicția din telefon (la tastare rapida)

| romeo78 a răspuns:

Iertare, dar locuiți într-o debara? Nu există posibilitatea realizării unei aerisiri externe?
Orice aparat luat consumă oxigen și nu este indicat să îl folosiți. Trebuie găsită o modalitate de realizare măcar a unui "ochi de geam" exterior.

| AndreeaWTS a răspuns:

Există o variantă cu un gen de aerotermă care are in spate un rezervor pentru apă foarte rece/gheață.
Atâta timp cât o alimentezi din timp în timp cu gheață, îți face răcoare în cameră.