| RainbowD a întrebat:

Am o întrebare poate ciudata, având în vedere problema cu pandemia. De ce notează politia, armata sau jandarmeria în carnețel când ești legitimat? Adică la ce folosesc datele pe care le notează? Te verifica dacă ești în izolare sau alte lucruri de genul?

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Trebuie si ei sa justifice ce au facut in ziua respectiva. Nu iti tine nimeni evidenta dupa, cel mai probabil foile alea ori se arunca, ori se lasa undeva si nu le citeste nimeni

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Să-și justifice și ei existența

| RoCkKiD a răspuns:

Din cauza guvernarii eficiente. Saracii ar trebui sa aiba un sistem informatic unde sa noteze ca ai fost controlat, unde te-au gasit etc. Imi imaginez lipsa de echipament si tehnica, scriu pe foaie ca sa stie si ei ce raporteaza cand sunt intrebati ce au facut toata ziua.

| RainbowD explică (pentru AdelinaC):

Nu ii vorba de evidenta. Oricum eram in regula, aveam actele necesare, doar ca eram curios in ce scop folosesc datele respective.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Le adună just in case. Dacă ești infractor de altă natură, au o înregistrare cu deplasările tale. Unii abuzează și astfel pot să îi prindă.

| Eugen80 a răspuns:

1.Esti verificat daca nu cumva ai venit in ultimele 2 saptamani din afara tarii si nu ai stat in carantina acest timp.
2. trebuie sa aiba si ei completata o lista prin care sa justifice ce au facut in acea zi de munca.