| FlorinGabriel18 a întrebat:

Salutare,aseara am fost oprit de poliție pentru ca făceam gălăgie,iar aceștia ne-au legitimat și ne-au trecut datele pe un carnetel,dar ne-au spus ca doar ne legitimează și atat,in urma cu un an poliția m-a legitimat tot pentru ca făceam gălăgie,și ne-au luat datele și ne-au trecut pe un carnetel, fiind a doua oară când îmi ia datele pot sa primesc amenda acasă?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca vei fi amendat. Se poate ca politistul sa raporteze ca a dat avertisment, care este tot o sanctiune contraventionala si pentru aplicarea acesteia nu este nevoie de intocmirea unui proces-verbal de contraventie.

| Hyperion7 a răspuns:

Cel mai probabil.
Așa pățise o fata pe care o cunosc eu, numa ca la ea fusese de covid că nu purta masca și deși zicea că doar o legitimează, la câteva luni i-a venit prin posta amenda
Având în vedere că e a 2-a oară ...nu știu, probabil că da, probabil că nu, dar nah

| catalin09023 a răspuns:

1. Nu o să te amendeze.
2. Fii băiat bun și nu le mai da de lucru oamenilor ălora. E greu să nu mai faci gălăgie?
Până la urmă ține de bun-simț