| zeuspebepeee a întrebat:

Am o mica problema, de curand am vazut 1 sau 2 gandaci de bucatarie prin pat si imi e o frica de mor si nu stiu ce sa fac si abia peste 3 zile o sa ma duc sa cumpar ceva ca sa ii anihilez si nu stiu ce sa fac pana atunci. Imi e o scarba de ei de mor si am vrut sa va intreb daca ma poate musca sau ceva, imi e frica sa mai stau in pat.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca au intrat deja si in patul tau, atunci inseamna ca ai INVAZIE de gandaci in toata casa!
Intai fa perfect curat in bucatarie, inclusiv degresarea faiantei si gresiei, care le speli cu solutie dezinfectanta puternica (de exemplu solutie concentrata de clor). Sa nu ramane nimic de mancare pentru gandaci (nici o faramatura sau grasime pe jos sau pe pereti). De asemenea se face curatenie mare si in camere, sa nu mai ramana nici un rest de mancare!

Anunti imediat administratorul blocului, sa se faca o dezinsectare generala in INTREGUL bloc!
Asta inseamna sa se intre si in apartamentele nelocuite, deci trebuie toti proprietarii /locatarii sa fie prezenti in zilele actiunii (fiindca se face cu repetitie).
Este indicat ca, dezinsectia sa se faca in toate blocurile din apropierea voastra, impreuna, inclusiv la ghenele de gunoi.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te musca dar sunt scarbosi.

| SkyPilot a răspuns:

De muscat nu te musca. E greu sa scapi de ei. Depinde si daca sunt negri sau rosii. De cei rosii scapi foarte greu. Primul pas in ambele cazuri este sa izolezi punctele lor de intrare in casa ta (canalizare, usi, ferestre, crapaturi).

| Raducons a răspuns:

Ei sunt doar scarbosi, dar sunt inofensivi in rest, nu iti face griji.nu musca si nu inteapa.

| antonel23 a răspuns:

Și eu am probleme cu de aceia negri și am cumpărat mai multe aparat RIDEX plus, i-am anihilat dar tot mai sunt și acum. Chiar ieri am văzut vreo 10 gândaci.
Și nu, nu te mușcă numai că chiar sunt foarte scârboși!
Dar știu ce le place și le poți face o capcană. Le place apa și zahărul!