| radcasian a întrebat:

as vrea sa citesc o carte "tartarin din tarascon" dar nu stiu daca ma poate ajuta la ceva.adica daca m-ar ajuta la un examen. sunt in clasa 8.raspuns rapid.cel mai bun raspuns primeste funda.

5 răspunsuri:
| YONTU a răspuns:

Pai... nu stiu daca te ajuta la ceva, dar ar fi mai indicat s-o citesti pentru tine! happy
Funda?

| YONTU a răspuns (pentru YONTU):

Sunt intr-a 9-a si in clasa a 8-a nu am facut despre ea!

| radcasian explică (pentru YONTU):

Bine dar nu sti ce carti mi-ar fi bune pentru clasa 8 funda
daca imi spui

| YONTU a răspuns (pentru radcasian):

Ba dahappy
1. Balada populara: Miorita; Monastire Argesului;
2. Parabole biblice: Parabola samanatorului sau a talantilor;
3. Nuvele si romane din literatura romana: Povestiri, In mijlocul lupilor(Vasile Voiculescu); Tara de dincolo de negura, Un om necajit, Neamul Soimarestilor, Baltagul(Mihail Sadoveanu); La Vulturi(Gala Galaction); Colina, Amiza de vara, Morometii(Marin Preda); Ciulinii Baraganului, Capitan Mavromati(Panait Istrati); Mara(Ioan Slavici);
4. Nuvele si romane din literatura universala: Batranul si Marea(Ernest Hemingway); Ivanhoe(Walter Scott); Aventurile lui Tom Sawer(MArk Twain); Copii Capitanului Grant(J. Verne); Testamentul Incasului(Karl May);
5. Serii SF: Ciberiada(Stainslaw Lem); Omul invizibil(Herbert Wells)
6. Piese de Teatru
7. Funda?

| YONTU a răspuns (pentru radcasian):

Funda? big grin