| ionutz_5790 a întrebat:

as vrea sa-mi iau un telefon si nu stiu ce sa aleg intre nokia x2 si nokia 5228. care credeti ca e mai bun?

3 răspunsuri:
| anonima17ano a răspuns:

NOKIA 5228
Afişaj şi interfaţă cu utilizatorul

Dimensiune: 3.2"
Rezoluţie: 640 x 360 pixeli (nHD) cu imagine 16:9 de tip ecran lat
Până la 16, 7 milioane de culori
Ecran tactil integral, cu feedback la atingere
Accelerometru pentru rotirea automată a afişajului
Senzor de proximitate pentru a economisi energie şi a preveni atingerile accidentale
Gestionarea alimentării

Acumulator standard Li-Ion Nokia BL-5J de 1320 mAh
Durată de convorbire:
GSM - până la 10.5 ore
Durată în regim de aşteptare:
GSM - până la 438 ore
Durată de redare video:
MPEG-4 până la 4, 6 ore
nHD până la 3 ore
Durată de redare audio: până la 30 ore
Memorie

Slot pentru cartelă de memorie microSD, cu capacitate de până la 16 GB - poate fi schimbată fără a fi necesară repornirea telefonului
Memorie internă: 70 MB

Frecvenţă de operare

GSM/EDGE 850/900/1800/1900
Comutare automată între benzile GSM

Platforma software şi interfaţa cu utilizatorul

S60, ediţia a 5-a
Symbian OS versiunea 9.4
Mod de aşteptare activ
Comenzi vocale
Actualizare firmware over-the-air (FOTA)
Java MIDP 2.0

Aplicaţii

E-mail (SMTP, IMAP4, POP3), MMS, SMS, editor unic
Vizualizarea ataşamentelor pentru e-mail-uri – în formatele.doc,.xls,.ppt,.pdf
Java™ MIDP 2.0
Ceas: analogic şi digital, ora pe glob
Ceas cu alarmă
Memento-uri
Calculator
Calendar cu afişare pe săptămâni şi luni
Convertor
Note
Listă de sarcini
Flash Lite 3.1
Nokia Music

Comunicaţii
Sus

E-mail şi mesagerie

Protocoale acceptate: IMAP, POP, SMTP
Suport pentru ataşamente la e-mail-uri
Suport pentru notificare prin e-mail OMA
Mail for Exchange 2008 preîncărcat
SMS
Ştergerea concomitentă a mai multor mesaje SMS
MMS versiunea 1.3, mesaje de până la 600 kb
Redimensionarea automată a imaginilor pentru MMS
Mesagerie audio Nokia Xpress
Inbox comun pentru mesaje SMS şi MMS
Gruparea mesajelor în funcţie de numerele de telefon
Liste de distribuţie pentru mesaje
Transmisie celulară
Comenzi vocale
Apelare vocală
Navigare şi Internet

Suport pentru următoarele limbaje: HTML, XHTML, WML
Protocoale acceptate: HTTP, WAP, JavaScript
Suport pentru redarea clipurilor cu încărcare în timp real
Browser OSS
Nokia Mobile Search

Fotografii
Sus

Captură de imagini

Moduri balans de alb: automat, însorit, înnorat, incandescent (bec), fluorescent (neon)
Expunere central-ponderată; compensare a expunerii: +2 ~ -2EV în incrementuri de 0, 5
Moduri de culoare: normal, sepia, alb-negru, culori vii, negativ
Orientare tip peisaj (orizontală)

Cameră video

Cameră principală
Înregistrare video la până la 640 x 480 pixeli şi până la 30 cadre pe secundă (nivel de calitate ridicat pentru TV), până la 640 x 352 pixeli şi până la 30 cadre pe secundă (nivel de calitate pentru ecran lat), până la 320 x 240 pixeli şi până la 30 cadre pe secundă/15 cadre pe secundă (nivel de calitate ridicat/normal pentru e-mail), până la 176 x 144 şi până la 15 cadre pe secundă (nivel de calitate împărtăşire)
Zoom digital de până la 4x
Moduri balans de alb: automat, însorit, înnorat, incandescent (bec), fluorescent (neon)
Moduri de filmare: automat, noapte
Moduri de culoare: normal, sepia, alb-negru, culori vii, negativ
Lungime clip (maxim): 1, 5 ore (calitate înaltă sau normală), în funcţie de memoria disponibilă
Editor video integrat

Codecuri şi formate video

Înregistrare video în următoarele formate:.mp4,.3gp
Înregistrare audio în următoarele formate: WAV (normal), AMR (MMS), AAC/MP4 (nivel de calitate ridicat)

Împărtăşire şi redare video

RealPlayer
Redare de materiale video în următoarele formate: Redare MPEG4-SP la 30 cps VGA, redare MPEG4-AVC la 30 cps QVGA, redare WMV9 la 30 cps QVGA, redare MPEG4-SP la 30 cps nHD
Redare de materiale video în timp real: 3GPP şi CIF
Redare de materiale video pe orizontală
Tonuri de apel vide
Serviciu Video Centre acceptat: descărcare şi redare conţinut video în regim de streaming, suport pentru WMV, fluxuri video

Funcţii muzicale

Redare de formate muzicale: MP3, MP4, AAC, eAAC+, WMA
Taste dedicate pentru muzică
Radio FM
Conector de 3, 5 mm pentru căşti
Nokia Ovi Player
Suport pentru Nokia Ovi Music
Suport pentru Nokia Podcasting
Tonuri de apel: mp3, aac, şi polifonice pe 64 canale
Difuzor integrat

Radio

Radio FM

Jocuri
Sus

Jocuri

Jocuri incluse:
Roller Coaster
DJ Mix Tour
Eficienţă energetică

Mod Power Save (consum redus de energie electrică), avertizor de deconectare a încărcătorului, încărcător de înaltă eficienţă AC-8

Materiale

Fără PVC

Reciclare

Dispozitivul este reciclabil în proporţie de 80%

Ambalare

Telefonul are în componenţă materiale reciclate în proporţie de până la 60 %. 100% reciclabil

Manual de utilizare

Materiale tipărite alb-negru, cu sugestii ecologice pe pagina de mediu

Pachet de vânzare standard

Nokia 5228
Încărcătorul de înaltă eficienţă Nokia AC-8
Acumulatorul Nokia BL-5J
Setul cu căşti stereo Nokia WH-102
Stiloul digital Plectrum CP-306
Ghidul de utilizare

Accesorii
Sus

Accesorii recomandate

Setul cu căşti stereo Nokia WH-500
Mini-difuzorul Nokia MD-9
Setul cu cască stereo Bluetooth Nokia BH-504

ia'ti Nokia 5228 thumbs up e tareewinking

| Andudj a răspuns:

@anonima17ano...ce pot sa zic, isi poate lua un Nokia 5228 in cazul in care nu vorbeste foarte mult la el, il va tine in husa nu o sa-l puna niciodata pe birou cu ecranul in jos si etc.acest tip de telefon este unul pretentios tinand cont ca are taciscrin. poate ca este mai performat pe o parte dar daca privesti din alt unghi vezi ca nu e cea mai buna aleger. eu momentan am un Nokia x2 (l-am luat dand un Samsung Omnia i900 8gb) si sunt multumit de el. bateria ma tine 3 zile (sunt pe cosmote) pozele le face destul de bine, sunetul este tare si clar, un telefon Ok.nu este pretentios, este simplu si totodata modern. acum depinde si ce bani ai, poate iti gasesti telefoane mai bune dar fara taciscrin (sfatu meu)

| ionutzaintreaba a răspuns:

Iphone looooollll!