| Ovysoru a întrebat:

ce e ala overlock la placa video? explicati-mi va rog

4 răspunsuri:
| LiviuAlexoiu a răspuns:

Overclock = forţarea din software (şi uneori hardware) a performanţelor unei componente. De obicei producătorii nu setează componentele la capacitatea lor maximă (care uneori poate da instabilităţi) ci se mulţumesc cu ceva mai jos, dar sigur. Oricum OC-ul îl faci pe riscul tău şi NU este acoperit de garanţie.
Adica iti face placa mai puternica.
Overclocking-ul reprezintă procedeul prin care o componentă hardware de calculator este forțată să funcționeze la frecvență mai mare decât cea specificată de producător.
Inteles?

| Andr3y25 a răspuns (pentru LiviuAlexoiu):

Mai pe intelesul lui. Overclock inseamna marirea puterii placii video sau a procesorului, dar cu riscul de a se strica.Maresti puterea scade duritatea.Eu unul am facut la procesor OC si nu a dat un randament mai bun decat era inainte.

| Ovysoru explică:

Va multumesc mult...nu stiu ce ma apucat.ce ziceti am Pc bun pentru gaming; p
RAMI:8GB
placa video:2gb 256 biti
procesor amd fx 6100 six core-3.30

| Andr3y25 a răspuns (pentru Ovysoru):

Este bun.Pacat ca e amd procesorul, daca avea Intel de 3.30 era foarte bun.