| intelbv a întrebat:

Cum restrictionez accesarea unui site?

2 răspunsuri:
| William a răspuns:

Sal, daca ai Windows XP e simplu. Intri in My Computer si dai in Local Disk C. Porma intri in WINXP sau cum se numeste la tine folderu cu Windowsu. Dupa aia cauti un folder cu numele ''System32'' si intri in el apoi cauti un folder numit ''drivers'' si intri in el. Acolo o sa vezi multe chesti ciudate dar si un folder numit ''etc'' intri in el si o sa vezi niste iconuri ciudate, dai click dreapta pe cea numita ''hosts'' ATENTIE, CLICK DREAPTA NU STANGA. Apoi dai ''open'' si selectezi din lista aceea lunga ''Notepad'' apoi o sa iti apara un document de scris cu multe cifre si numere aranjate aiurea. La sfarsitul numerelor alea scrie ''127.0.0.1 localhost'' tu duci mouseul in spatele cuvantului ''host'' si dai click, pe urma Enter si scrii 127.0.0.1 dupa care lasi spatiu in asa fel incat ce scrii tu sa fie exact sub ''localhosts'' si pe urma intri pe net, intri pe siteul pe care vrei sa il blochezi, copiezi linkul si ii dai ''paste'' sub ''localhosts''. Dupa aceea tii apasat Ctrl si apesi doar odata tasta ''S''. Dupa care iesi din documentul ala. Daca nu ai Notepad instalat pe pc nu te obosi sa il cauti pe net. Dai pe Start, dai la Control Panel si la Security Center. Apoi dai pe Internet Optoins (este un glob pamantesc cu o foaie cu 3 V-uri pe ea. Dupa aia dai la Security (sus sunt multe butoane pe care scrie chestii, tu cauti butonul Security si dai pe el). Dupa aia mai jos de acele butoane sunt alte butoane, unul e un glob pamantesc sub care scrie ''Internet'' altu e un monitor si in glob pamantesc, altu e un V mare si verde, iar ultimul este un cerc rosu taiat cu o linie rosie. Dai pe cercul ala rosu taiat cu o linie rosie si sub globul pamantesc (primul buton) o sa apara acel cerc rosu taiat, langa el apare un buton pe care scrie ''Sites'' dai acolo si apare o casuta mica si sub ea alta mai mare. Tu o sa scrii in casuta aia mica site-ul care vrei sa il blochezi. Dupa ce ai scris siteul o sa se coloreze un biton pe care scrie ''Add'' dai click pe el si siteul tau o sa apara in casuta aceea mare. Porma iesi de acolo si dai OK. Asta a fost tot, daca ai intrebari trimite-mi mesaj prin TPU sau la blue_dragon_slayer_lv99

| noname1235454544554 a răspuns:

Se face prin editare unui fisier ( host ) din sistemul de operare cu ce site-uri vrei fie im blocate.

Unde gasim fisierul host?

Pentru windows 9x an Me este gasit in "C:\Windows\hosts"

Pentru NT, Win2K si XP use "C:\windows\system32\drivers\etc\hosts" or "C:\winnt\system32\drivers\etc\hosts"

Windows 7 C:\windows\system32\drivers\etc\ or %systemroot%\system32\drivers\etc\
Windows vista C:\Windows\System32\Drivers\etc

pentru Linux, Unix, or OS X este gasit "/etc/hosts".

Acum editam fisierul host cu un editor, folosim open with sau ii dam reneme si punet.txt la sfarsit
Adagi
127.0.0.1 siteul.tau
Salvam fisierul host si ii dam rename host (fara nici o extensie la sfarsit)

Fisierul host daca nu merge editat trebuie sa opriti conexiunea la internet sau activitatea pe internet.

Recomand sa faceti un backup la fisierul host vechi. (copy and paste)

CAuta pe google despre fisereul host sau site cum spune inblochezi reclamele aici http://ropub.blogspot.com/2010/05/cum-scapi-de-reclame-si-publicitate.html
Ca sa poti sa dai rename la extensie umbli la setari si dai sa vezi extensi...
Sau exista o extensie de firefox/ chrome care ii spune adblock