| ImDarkRaul4566 a întrebat:

Salut TPU daca vreau sa-mi pun un router la pc trebuie sa il conectez si cu celalalt router? momentan am un router dar doresc sa mai cumpar unul fiindca acela nu il pot folosi la calculator si as vrea sa stiu daca doar trebuie sa conectez cablul ethernet la pc si la router si sa bag routerul in priza si asta e sau trebuie neaparat sa il conectez si cu celalalt router

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie configurat cu parola imperecheat cu celalalt, daca esti la rds suni la ei sa-ti dea ei seria de pe aparat de pe ruterul pus de ei, nu este asa simplu ei o sa iti dea parola paswoord de conectare si ei trebuie sa ti activeze noul ruter.

| dorinel93 a răspuns:

Am presupus că ai Internet de la unul dintre marii provideri de Internet prin fibră optică din România (Orange sau RCS-RDS/Digi).

Dacă ONT (echipamentul în care intră fibra optică) suportă tehnologia Mesh, iar access point-ul (tu îi zici al doilea router) pe care-l iei tot de la provider este compatibil cu primul, tot ce trebuie să faci este să legi cele 2 routere între ele.

Dacă ONT-ul nu suportă tehnologia Mesh, dar iei routerul tot în custodie de la provider, atunci vor trebui făcute și anumite setări, dar cei de la suport te vor ajuta cu configurarea, având inclusiv opțiunea să-ți trimită echipa tehnică să te ajute, dacă nu reușesc să configureze de la distanță.

Dacă-ți cumperi singur noul router, atunci vei fi responsabil de configurarea lui. Din ce știu, niciunul dintre operatorii mari de Internet din România nu oferă suport pentru echipamentele nefurnizate de ei.

Spor!