| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
Inflația asta in România care se întâmpla e normala? Adica mi-a zis un prieten ca e ok ca acum 15 ani 1 leu era echivalentul a 5 lei acum iar salariu minim undeva la 350 iar acum e undeva la 1800.
Cu cât sa devalorizat leul in ultimii ani?

Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Primul meu salariu pentru 8 ore a fost de 100$ / luna si eram obligat sa repar 5 televizoare / zi

Apoi in anul 2000 salariul mamei mele era de 100$
Salariul tatălui meu era de 190$ ca inginer.
Iar eu pentru că băgam muncă până la ora 3 noaptea zi de zi de la ora 12 ziua si reparam zilnic 6 televizoare aveam salariul 200$+ mulți alți clienți pe care ii serveam in weekend-uri si ajungeam sa am 400$/ lună dar munceam minim 14 ore /zi

În anul 2004 am avut salariul 400euro si aveam responsabilități gigantice.
In anul 2004 la sfarsit mi-au micsorat salsriul la 350euro

In 2005 aveam o vilă din partea firmei inde sa locuiesc dar salariul era de 250 euro
Si eram gestionar si coordonator activitati service si aveam oameni in subordine si marfa care imi intra si imi iesea din inventar in fiecare zi de 2 milioane de euro pentru care raspundeam cu capul

Apoi m-am angajat la o girma ce lucra pentru ibr si la o tipografie si la un videochat toate intr-o zi asa ca aveam 3 job-uri si castigam 400euro+100euro+200euro
/Lună
Așa era platit pe atunci

Apoi m-am angajst la o firma de jocuri de boroc 300 euro
Anul 2006
Am lucrat si la o firma ce monta pentru Astral televiziune telefonie si internet 3 luni țeapă cu salariu nu mi-a dat nimic de cat promisiuni

Apoi am lucrat pentru o forma din america cu sucursala in Romania si aveam placi de.piese.pe masa de reparat care costau minim 100 000 euro dar salariul meu era de 1000 euro

Apoi am lucrat si pentru dezvoltarea sistemului vamal am mai lucrat la securitatea unor banci am mai lucrat la montarea sistemelor de securitate pe la ceva fabrici de armament.

M-am saturat de cat am muncit pentru altii

Asa ca iti recomand sa iti faci afacerea ta in viata ca patronii te storc de puteri si cand nu mai poti ito da un sut in spate si snfajeaza pe unul de pe alte continete care vrea sa munceasca pe un bol de orez

Daca nu o sa se ajunga dstorita imigrantilor sa de munceasca pe un bol de orez în viitorul apropiat

23 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prietenul tau nu stie nici cat e salariu minim. Inflatia Aasta nu e ceva normal e o urmare a pandemiei crizei eneregtice si a razboiului.

| Anonim7391 a răspuns (pentru suntserios):

Pai și 1 leu acum cam câți lei erau înainte? ca sa imi dau seama cât de mare e diferența a nivelului de trai

| MihaiSpeedster a răspuns:

Se vede ca nu ai trait anii 90, cu inflatia aia galopanta. Am cunoscut pe cineva care era ospatar pe vase de croaziera. Era plecat cate 8 luni-un an. O data s-a intors dupa un an si a fost socat sa vada ca lasase pachetul de LM la 1500 de lei, si cand s-a intors cu aceleasi 1500 de lei luai 5 tigari la bucata.

| Anonim7391 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Nu înțeleg laughing adică el muncea 8 luni pentru 1500 lei?rolling on the floor

| Anonim7391 a răspuns (pentru RxTx):

Aveți dreptate

| Anonim7391 a răspuns (pentru RxTx):

Locuiti in USA?

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Anonim7391):

Puterea ta de înțelegere mă uimește.

| Anonim7391 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Pai nu am înțeles..asta e ideea

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Anonim7391):

Întocmai.

| Anonim7391 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Multe Răspunsuri arogante mi ai dat și la alte întrebări unde alți oameni mi au răspuns ok.acum pentru tine te uimește puterea mea de înțelegere așa ma uimește și pe mine coeficientul tău de inteligenta, prea scăzut

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Anonim7391):

Bine supăratule, hai să iți explic. Omul ăsta, a plecat să muncească pe vas de croaziera, la 1 Ianuarie 1996 să zicem. Înainte să plece și-a luat un pachet de LM sa aibă ce să fumeze pînă la vapor. L-a costat 1500 de lei. S-a întors în țară pe 31 Decembrie, deci dupa 12 luni. La ieșirea din aeroport s-a dus la primul chioșc și a cerut un pachet de LM. Prețul era 5000. Păi cum, acu’ un an era 1500, zice omu. Păi asta e, acum e 5000, zice vânzătoarea. Dacă vrei, îți vând la bucată, cu 1500 îți dau 5 bucăți. The end. Acum înțelegi?

| Anonim7391 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Vezi frate era greu? acum am înțeles perfect.Și la vremea aia 5000 lei erau ca 5 lei acum sau cum? Ca știu ca 10.000 însemnau 10 lei.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Anonim7391):

Nu contează, nu asta e ideea. Ideea e ca a venit acasă și totul era de 3 ori mai scump decât când plecase.

| Anonim7391 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Inflație

| Brizbriz a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

"acum 10 ore | Anonim7391 explică (pentru MasterMishu):
Vezi frate era greu? acum am înțeles perfect.Și la vremea aia 5000 lei erau ca 5 lei acum sau cum? Ca știu ca 10.000 însemnau 10 lei."

NU, 10 mii vechi inseamna un singur leu nou, NU ZECE LEI

ideea e de inflatie, iar inflatia se raporteaza in general la gramul de aur standard, insa cum asta nu e o moneda folosita, se raporteaza la cele mai folosite monezi din lume, care inainte de euro era numai una si anume dolarul

inainte sa moara ceasca, un dolar era cotat la 17.50 lei care insemna ca un salariu bun de 3mii de lei se traducea in vreo 170$
insa imediat dupa caderea comuismului, inflatia s-a suit pe pereti, 1$ a devenit 100lei si a crescut constant pana cand preturile se masurau in milioane de lei
pana cand in netarmurita lor multpreainalta inteligenta SI DORINTA SA FURE, aia de sus au schimbat leii vechi in lei noi, si au produs confuzie ABSOLUT TOTALA, si in ziua de azi sunt foarte multi, care nu vad anumite sume decat in lei vechi, si nu le concep DELOC in lei noi, din cauza ca zece mii este ATIPIC, daca era numai o mie, atunci era foarte usor de calculat, dar 10mii e CU TOTUL ALTCEVA, trebuie sa tii cont de un zero in plus
dar de ce imi racesc eu gura de pomana, TU INSUTI AI TRADUS 10MII CU 10 LEI nu cu un leu

iar MasterMishu ti-a dat un exemplu ABSOLUT LA OBIECT, ala a plecat pe vapor si un an mai tarziu totul a crescut de peste 3 ori, sper sincer pentru ala ca era platit in $ si nu in lei, pentru ca atunci si-a luat teapa GRUPA MARE

| Anonim7391 a răspuns (pentru Brizbriz):

Sa înțeleg ca banii înainte erau atât de diferiți încât nu ii putem "transforma" fata de ziua de azi?
Eu nu am întrebat cum erau banii acum 30 de ani, am întrebat cum erau acum 15 ani ca așa mi-a zis prietenul ăla

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Brizbriz):

Lucra pentru dolari, îți dai seama. În 95-96-97, când foamea era maximă, el făcea $10.000 pe an, și era pentru noi, ăștia amărășteni, rămași să ne chinuim cu facultăți și țigări la bucată, era de nivelul absurdului să muncești un an și să îți iei apartament. Dar să revin la inflație… Ca să fac un bănișor, dădeam meditații la mate pentru copii de clasele 5-8. La început cu banii pe 2 ore de meditație îmi luam o pereche de blugi, că făceam cu 2-3 copii odată. Până în primăvară, deci dupa aproape un an școlar, îmi luam maxim 2 pachete de țigări. Oricum, de prin iarnă strânsesem bani să mă duc la mare de 1 Mai. În anul următor, deși dublasem și eu "onorariul laughing, cu banii strânși în același interval de timp, abia mi-am luat o geacă de blugi, și de restul, am băut o bere în Herăstrău de 1 Mai …

| Anonim7391 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Mama? ce sunt banii ăștia frate…degeaba ii ai dacă se devalorizează

| Brizbriz a răspuns (pentru Anonim7391):

NU ai inteles nimic de nimic
evident ca ii putem transforma, dar
dar, DAR, DAAAAAAAAAR, ii putem si "simtiii"?!?
adica?!? cum simti tu (care evident esti milenial) ca un milion da' lei in lei vechi valoreaza doar 100 da' lei in lei noi?!?

MIE MI-A LUAT PESTE UN DECENIU SA cu adevarat ***SIMT*** ASTA

deci CUM SIMTI TU?!?

CUM?!?

| Anonim7391 a răspuns (pentru Brizbriz):

Ma frate rolling on the floor scuze ca îți zic dar vorbește și tu românește sa înțeleg ce ai vrut sa zici

| Brizbriz a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Da, anii 1990 au fost DE RAHAT in rrrominica
nu aveam legi europene, deci SE FURA LA GREU LA NIVEL DE TOP... nu o sa uit NICIODATA, iliasca a furat in rautate, si, pana la urma a fost inlocuit de ailalti, AILALTI CARE AU FURAT ****MUUULT**** MAI RAU CA ILIASCA
dupa care a revenit iliasca si ne-a vandut tara la ue, pe... maruntisuri
ba nu, stai, am platit bani grei ca sa pupam in kur ue
si inca mai platim

| Brizbriz a răspuns (pentru Anonim7391):

"acum 4 minute | Anonim7391 explică (pentru Brizbriz):
Ma frate rolling on the floor scuze ca îți zic dar vorbește și tu românește sa înțeleg ce ai vrut sa zici"

sigur, mergi la scoala, siiiii INVETI LIMBA ROMANA
SINCER, imi pare rau ca am injurat pe aia care baga INTERPRETAREA limbii romane in examene de matematica si fizica si alte stiinte care nu au nici o legatura cu logica simbiotica a interpretarii unei limbi

DAP, iar vorbesc in dodii, lasa-ma sa ma fac inteles la nivelul tau:

AM FOLOSIT IDEI FOARTE, FOARTE, ****FOARTE**** SIMPLE
daca e prea greu pentru tine sa intelegi, atunci, CHIAR IMI PARE RAU

nu sa ma reduc la nivelul ala... PUNCT

hail la viitorul "luminos" care nu intelege idei simple

| RxTx a răspuns (pentru Anonim7391):

Daca te referi la mine, din anul 1991 până in anul 2006 oamenii Românii se raportau cel mai mult la DOLAR $ chiar daca ei aveau lei ca si salariu