| anonim_4396 a întrebat:

Cat e salariu minim pe economie in Romania in momentul actual?

14 răspunsuri:
| videoblog a răspuns:

600 ron, incepand cu 01.01.2009 - conform CCM la nivel national. detalii si aici (despre coieficientii care se aplica la minim in functie de studii si pregatirea profesionala) - http://www.cabinetexpert.ro/......-2009.html

| MisterKat a răspuns:

600 ron e salariul minim pe economie... un salariu de mizerie sincer in Romania, unde tot este foarte scump, mai scump ca in Franta, Germania, Anglia, Polonia.etc.

| DiMoDi a răspuns:

Din februarie 2009 ştiu ca la absolvenţii de liceu care nu au nici o calificare (gen vânzători în magazin sau similare) este 720 ron brut din care rămân după impozitare vreo 544 dacă nu mă înşel.

| Lory_2572 a răspuns:

Tabelul salariilor minime in 2008 este urmatorul:

1 iulie 2008
a) muncitori:
necalificati 540
2. calificati 648
b) personal cu pregatire:
1. liceala 648
2. postliceala 675
c) personal cu pregatire:
1. scoala de maistri 702
2. studii superioare de scurta durata 810
d) personal cu studii superioare 1080

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca vreo 5 mil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreo 600 de ronii-astia sunt bani de bere si de-o pitipoanca in rest o dai pe uscatlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cit sa nu-ti platesti facturile si mai scadewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata este de 600 lei, de la 1 ianuarie 2009, conform art. 2 al HG 1051/2008.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu as vrea sa stiu care-i aproximativ salarul curat in mana a unui sudor cu experienta, aparat de sudura la fir continuu, sudura in argon( asta sa vad daca se mai meita de intors in cea mai ramas din Romania noastra

| romy45 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei un raspunsc concret intra pe forumul sudorilor www.sudori.3xforum.ro te indruma ei spre calea cea buna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

600 ron

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 3010 roni pensie pe caz de boala tratamentul in fiecare luna este de 1892roni cu ce sa mai platesc lumina. apa. tv. si altele? mancare pe ce sa mai i mi cumpar? d-zeu sa le dea si lor [boc. basescu ] aceiasi situatie sa le ajute bunul, sa ajunga asa cum sunt eu azi
sa fie ei maine
si restul vieti lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

600 ron

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

600ron