| Enake a întrebat:

Vreau sa stiu si eu, cu scriu numere intregi mai mici decat un numar? (de ex. -4).Cum stiu care sunt? Dar daca imi zice ca sunt cuprinse intre doua numere? sper ca ati inteles! Funda

Răspuns Câştigător
| Oanaaaa1 a răspuns:

Ştii că numerele negative vin aşa :...-6, -5, -4, -3, -2.
Numerele întregi sunt cele fără "virgulă", fără perioadă, fără radical. (1, 22; 1, 5(3); radical3 nu sunt întregi).
Acum, dacă ţi se cer numerele întregi mai mici decât -4, vei lua numerele întregi din stânga lui, adica -5,-6,-7, etc.
Numerele întregi cuprinse între -3 şi 2 sunt spre exemplu : -2, -1, 0,1.
P.S: Dacă mai ai nevoie de o explicaţie întreabă-mă.
Spor!

1 răspuns:
| simpluone a răspuns:

Este destul de simplu. Deseneaza o sageata mai lunga de la stanga la dreapta si la coada ei pui -infinit si la cap pui + inifinit. Undeva la mijloc este cifra 0. Acum pozitionezi - 4 undeva in stanga lui zero. Ce ai desenat tu este axa crescatoare a numerelor intregi. Adica toate numerele din stanga lui -4 sunt mai mici decat -4. Ce este in dreapta lui -4 sunt mai mari. Orice numar iti da exercitiul daca il pozitionezi corect pe axa(sageata) iti va fi usor apoi sa indentifici numerele cerute si ai chiar o vizualizare a lor. Succes