| Mada4ghn a întrebat:

:X Am o problema de matematicahappy... Mi se da triunghiul DFE, masura unghiului E de 60 de grade, masura unghiului D de 90 de grade, DF=6 cm si mi se cer laturile ED si EF, am calculat si am aflat masura unghiului F dar de aici nu mai pot aplica nicio teorma sau ceva pentru ca nu stiu decat o latura.Am incercat regula cu unghiul de 30 de grade,(cateta opusa lui este jum din ipotenuza) si tot nu am putut pentru ca nu stiam laturile...va rog sa ma ajutatipuppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| Muffin_3405 a răspuns:

Buna happy

Deci. uite cum faci

masura unghiului F = 30 grade
asta inseamna ca DE = 1/2 din EF nu?
asa. acum aflii cosinusul unghiului F care este cateta alaturata supra ipotenuza... adica DF pe FE
Din asta rezulta ca 6 supra FE este egal cu radical din 3 supra 2.
Din ecuatia de mai sus, extragi FE care este 12 supra radical din 3 adica 4 radical 3 ( latura FE )
si din relatia de mai sus... DE = 1/2 din EF
scoatem DE care este 1/2 x 4 radical 3 = 2 radical 3 (latura DE )

Daca vrei sa te verifici poti folosi reciproca teoremei lui Pitagora.
Sper ca te-am ajutat :*
Numai bine!

3 răspunsuri:
| VaRogAjutor a răspuns:

laughingTe folosesti de noi pentru teme?!

Răspuns utilizator avertizat
| deny11397 a răspuns:

E usor. faci sinus sau cosinus de 30 sau 60 de grade si aflii una din laturilepe car enu le stiibatting eyelashes