| Clucy a întrebat:

ziceti-mi si mie : Diagonala, Aria totala, Aria laterala, Volumul, Perimetrul bazei, Aria bazei (cubului, paralelipipedului, prisma patrulatera reg dreapta/triunghiulara). Va rog frumos funda pentru primul care raspunde

Răspuns Câştigător
| GGGumball a răspuns:

Cub : diagonala =l√3; At=6l la a2-a; Al=4l la a2-a; V= l la a3-a; Pb=4l; Ab=l la a2-a Prisma triunghiulara regulata : At=Al+Ab; Al= ap x Pb /2; V= h x Ab /3; Pb =3l; Ab=l xl√3/4 Prisma patrulatera regulata: d=l√2; At= Al+Ab; Al=ap x Pb /R; V= h x Ab/3; P= 4l; Ab= l la a2-a
Paralelipiped : At= 2(lL+lh+Lh); Al=2h(L+l); V= L x l x h; Pb=2(L+l); Ab=l x L

1 răspuns: