| vlad2012d a întrebat:

vreau sa stiu daca pot depune actele pentru buletin, inainte cu cateva zile de a implini 18 ani.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform 97/2005 nu numai ca poti dar esti si obligat sa depui actele cu 180 zile inainte de a expira cartea de identitate emisa la 14 ani, citez:
"(3) Cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligatia sa solicite serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor eliberarea unei noi carti de identitate, prezentand documentele prevazute la art. 13 alin. (3), (4) sau (5)." Numai bine!

| KenJi a răspuns:

Lol tu glumesti? 0_o. Buletinu se face de la 14 ani copile...

| rodutx a răspuns:

Da si la 18 ani iti iese