| rem1x70 a întrebat:

Salut! Vreau sa trimit un televizor printr-un serviciu de curierat, dar majoritatea nu se ocupa si cu ambalarea produsului si in cele mai multe cazuri, eu trebuie sa fiu responsabil pentru ambalarea acestuia.
Aveti idee de un magazin de ambalaje, cutii, folie cu bule etc… prin Constanta?

Multumesc!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este foarte greu sa faci u ambalaj adecvat pentru un televizor, care sa reziste la trantiri, rasturnari, etc.
Ai nevoie de:
- POLISTIREN EXPANDAT taiat la dimensiuni fixe (pentru a tine distanta suficienta intre televizor si cutie
- carton duplex (sau triplex) de ambalaj, coala mare, pentru cutie (trebuie facuta dintr-o singura bucata
- scotch lat pentru lipit ambalaje mari

Mai ai nevoie de dexteritate si rabdare mare.

Incearca la posta, daca n-au ambalaj de marime suficienta, sa incapa in ea televizorul.
Polistiren poti folosi cel folosit in constructii, pentru izolatre termica.
Scotch poti gasi in librarii, la magazine de materiale de constructii, sau chiar la vreun vecin.

Cel mai bine ar fi sa gasesti o masina care sa duca atent televizorul (pe bancheta din spate) pana la destinatie. happy

| cristi202 a răspuns:

Eu mi-am trimis monitorul de PC, de 19", deci maricel, cu curierul de la București la Timișoara, băgat între haine și în sac de rafie. A ajuns intreg și funcțional.
Poți să îl trimiți învelit într-o pătură mai groasa, și băgat într-un sac mai mare. Pui, pentru citiva lei in plus, opțiunea "fragil", și sigur ajunge televizorul întreg unde trebuie. Costuri minime, execuție rapida

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La papetărie.

| mihai69 a răspuns:

La orice magazin de bricolaj găsești și cutii de carton, și folie cu bule, și polistiren.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Te duci la Dedeman și îți iei o folie de ambalare strech sau cel mai bine îi întrebi pe care băieții care lucrează acolo ce tip de folie iti trebuie pentru a ambala televizorul.
In ianuarie am trimis o bicicleta de la Sibiu la Brașov prin curierat și a trebuit să o ambalez și eu o la rândul meu.Si a trebuit să cumpăr și eu un sul de folie de ambalare.