| Razvan_Stefan_1995_mB2T a întrebat:

Salutare am intalnit si eu o problema legate de descarcare unui fisier rar trimis pe gmail si am cautat si am cautat si intr-un final am gasit raspunsul doar ca nu prea inteleg si nici nu ma pricep indeajuns de mult incat sa imi pot rezolva singur problema. Daca cineva imi poate explica mai in detaliu ce vrea sa zica aici as fi foarte recunoscator :
KeithR (Sweeper) - Ex TC a spus:
Hi Geani, some time last year, Google upgraded Gmail's protection to treat RAR files the same way as ZIP files have always been treated. Encrypted RAR files or RAR files containing EXE files, etc can no longer be uploaded, downloaded or transmitted through Gmail.

To recover this file, you can proceed as follows:
Give the message a unique label
Go to Settings > Labels and hide all labels from IMAP
Go to Settings > Forwarding and POP/IMAP and enable IMAP
Install a desktop email client such as Thunderbird or Outlook
Add a connection to Gmail using IMAP
The email client will download the labelled message and you can save the attachment from that.

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Fisierele RAR nu mai sunt sigure si deci nu mai pot fi tremise de catre "copii" aka hackermani via Gmail.
Pentru a-ti recupera fisierul, asa cum spune mai sus, pui mailul intr-o eticheta(de preferat noua)(din cate stiu, prin drag and drop), margi in seatri, in sectiunea etichete(sau Labels) si cred ca apesi pe hide in cadrul etichetei in care se afla mailul. Mergi in sectiunea Forwarding and POP/IMAP iar in cadrul IMAP acces selectezi "Enable" si lasi totul pe default.
Acum descarci o aplicatie pentru desktop, te uiti pe undeva sa scrie "Add a connection to Gmail using IMAP" iar clientul iti va descarca mailul din etcheta si astfel poti salva atasamentul.

Sincer, eu as fi folosit Google Drive, persoana iti dadea link-ul prin optiunea share si nimic in plus.