| RusCristian a întrebat:

Salutare. Am o problemă la tabloul de curent din casă. Doresc să știu cine este responsabil cu remedierea problemelor din tablou: Compania care prestează serviciile de electricitate sau proprietarul, încât este strict necesar de a contacta un electrician autorizat sau un electrician de la companía care prestează serviciile, contractat? Mersi!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Compania de electricitate are în atribuție partea de alimentare dinainte de contor.
Tot ce e după acesta intră în grija proprietarului / chiriașului / locatorului etc.
Nu e musai să chemi un electrician autorizat, dar e neapărat necesar să fie unul calificat. Altfel, riscul este unul major (scurt circuit, incendiu, electrocutare când atingi electrocasnicele etc.).

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| cuvant a răspuns:

Daca stai in chirie de obicei proprietarul trebuie sa se ocupe sa repare aceste defectiuni. El trebuie sa suporte plata sau negociaza cu firma de la care aveti curent.

| Iote a răspuns:

Tabloul din casa e responsabilitatea proprietarului. Poti lua un electrician autorizat de unde vrei tu.

| sierra1 a răspuns:

E in casă, e al tău!

| RusCristian explică:

Mersi pentru răspunsuri!