| StigmatA a întrebat:

Salutare,

Detin un Laptop adus din afara Gateway NV79 si de ceva vreme incoace intampin probleme mari cu USB-urile.
Ce fel de probleme, mai exact:
*Ma aflu intr-o zona in centrul Bucurestiului unde, din pacate, nu am acces la internet prin cablu, deci, singura solutie care exista este sa stau pe un Stick mobil.
Orice stick de net introduc in laptop ori nu mi-l recunoaste ca New Hardwere, ori daca il recunoaste si reusesc sa ma conectez mi se deconecteaza dupa cateva minute,. in cazul in care nu imi pica traficul la 0 Kb/s si ramane asa ( adica nu mai pot intra pe net ca nu mi se face trafic).
Momentan eu detin un stick de la RDS, care, imi creaza foarte mari probleme.
Initial credeam ca este de vina chiar stickul, dar, l-am incercat pe alt laptop, tot din aceasta zona si merge perfect, fara sa cada traficul.
Apoi am incercat un stick de la Orange ( cu abonament de 25 Euro/luna), care pe alte laptopuri merge brici ( gen 1MB/s). mie ba nu mi se conecteaza...ba, la fel, imi cade traficul, neputand sa intru pe internet.
*O alta problema o mai intampin de la USB cand ma joc.eu, pe langa mousul pe care il am conectat la laptop, mai detin si o tastatura externa conectata la laptop si,. rare ori un cooler extern pentru racire.
In unele dati, cand ma joc, imi dispare tensiunea din tastatura si mouse...ca si cum nu ar mai fii conectate prin usb, pur si simplu se deconecteaza.
Ca sa le fac sa revina sa functioneze, trebuie sa scot mufa de usb si sa o reintroduc in usb.

As vrea sa stiu, va rog, cam care ar fi cauza problemelor mele., cum pot fii remediate.
As vrea totusi sa nu se ajunga la schimburi de usb sau reparatii ( as incerca mai mult pe baza de softwere, apoi, la nevoie ma duc si la un check de hardwere)

Pentru alte detalii va rog sa imi scrieti sa va raspund

Multumesc frumos si astept raspunsuri!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din nefericire, la cum povesteşti probleme sunt de hardware.

| StigmatA explică (pentru anonim_4396):

Si ce trebuie facut?