| Deasonyka a întrebat:

Salutare! Melodia Ameno - ERA are legătură cu satanismul? Faptul că e în limba latină cumva mă duce cu gândul la ritualuri de wicca. Cei practica ocultism știu despre ce vorbesc de regulă incantațiile se fac in limba latină de aceea întreb. Plus că am văzut o filmare in care Rihanna practica un ritual,, masonic" pe melodia asta. Deci totuși ceva e la mijloc.Cine poate desluși misterul?

7 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Asta e traducerea versurilor:
https://muzikum.eu/en/era/ameno-lyrics-english-translation
si cum vezi nu prea are sens.
apoi satanismul nu are legatura cu wicca, si nici una nu au legatura cu masonii, deci daca atinge teme oculte prin imagine si simbolism nu se poate spune ca e un ritual.

| dullcat a răspuns:

Filmele horror, media si teoriile conspirationiste au bagat pe gat oamenilor ideea ca latina e limba vorbita de demoni, respectiv folosita
in ritualuri sataniste. laughing Daca vei citi putina istorie, vei vedea ca nu are treaba deloc cu aceste fictiuni.

| Dismally a răspuns:

1. Nu are legatura cu satanismul nici cu wicca
2. Limba latina era folosita in liturgia crestina si mai este si acum. In ocultism se poate folosi orice limba, latina suna doar mai "cool" happy
3. Versurile nu sunt in latina doar seamana cu limba latina si nu au niciun sens.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandiiiiiiii a răspuns:

Nici pe departe!
Inchipuirile si dorintele tale te duc intr-o grava confuzie.

| MonsterBiker a răspuns:

Nu contează limba, contează intenția.