| totuleominciuna a întrebat:

Hei TPU

ce parere aveti despre ocultism? credeti ca exista sau nu?

de ce societati secrete precum francmasoneria fac ritualuri oculte daca acestea nu au nici o putere?
nu cred ca ajungand sa aiba o putere atat de mare in intreaga lume sunt atat de prosti incat sa se joace dea magicienii fara sa treaca prin firul ratiunii utilitatea si daca aceste lucruri au sau nu vreoun sens si daca chiar exista
Din ce stiu eu masoneria si alte societati secrete care practica ocultismul e posibil sa aiba o vechime chiar si de mii de ani, si sa aiba cunostinte despre care noi nu avem habar, transmise in societatile lor din generatie in generatie ( inclusiv adevarata istorie)!
ca sa intelegeti despre ce ritualuri oculte vorbesc. ma refer la cel facut la bohemian grove filmat in secret de ziaristul alex jones prin 2001 sau la cel prezentat in filmul,, cu ochii larg inchisi,, care a prezentat in detaliu un ritual ocult masonic ( regizorul a murit in conditii suspecte imediat dupa lansarea filmului)

aceste lucruri ma fac sa ma gandesc de doua ori inainte de a nega fortele nevazute si necunoscute noua! voi ce parere aveti? happy

4 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Societati secrete au existat din cele mai vechi timpuri.La fel mintile inguste si scepticii.

| drutzix a răspuns:

Alex Jones e un tampit.
Sustine tot felul de bazaconii conspirationiste.
Din moment ce nu esti mason nu stii ce 'ritualuri' au. Majoritatea sunt fantezii inventate de omul de rand.

| TheRealFantasy a răspuns:

Https://www.google.ro/amp/s/gnosticwarrior.com/abraxas.html/amp

Pe aici ai niste chestii de baza despre ceva ce e legat de cabalisti si masoni, de un "ritual" mai aiurea, nu stiu daca merge sau nu dar am vazut pe undeva.
Citeste trilogia "Magul" sau "Magus" (titlul original) de Valerio Evangelisti.
Acolo e detaliat tot despre asta, incepe cu numele ala, Abrasax/Abraxas, din care fiecare litera are un numar echivalent.

Mare parte cred ca este fictiune, glumesc si eu, cred ca la fel ca autorul cartii si oamenii aia "influenti".
Nu exista o persoana atotputernica, absoluta, si nici un grup de genul, e o prostie, mereu va fi un lant trofic, cat despre supranatural ar avea mai mult legatura cu neurochirurgia si chimia, dar mai avem cred ca mult pana sa ajungem noi la centrul existentei umane, natura sufletului uman, tehnici de manipulare fizica sau psihica, piatra filozofala sau alte lucruri mai complexe... :))

| Sigfrid a răspuns:

Nu cred ca vei fi niciodata satisfacut de raspunsurile pe care la primesti din exterior, in acest context. De aceea iti sugerez sa experimentezi singur si sa te convingi daca puterile oculte sunt adevarate.