| Anonim34231 a întrebat:

Salutare, termin facultatea pe domeniul medical si am intentii serioase sa plec in Austria / Elvetia sa lucrez.
Momentan invat pentru A1, in decembrie dau examen pentru A1.
Am intentia sa am iau si diploma de A2 pana la sf pana cand termin facultatea.
Ce trebuie sa indeplinesc, sau ce nivel de limba trebuie sa am sa lucrez in domeniul medical?

2 răspunsuri:
| Notmyaccount a răspuns:

Buna! In primul rand, trebuie sa stapanesti foarte bine termenii de specialitate, sa cunosti terminologie si tot ce este important si tine in mod direct de meseria ta. Apoi depinde ce vei face in domeniul medical. Daca vei avea tu contact direct cu pacientii, vei face consultatii si vei fi nevoita sa explici anumite lucruri pacientilor, sunt de parere ca ai avea nevoie, pentru inceput, de cel putin un B1. Dar daca nu reusesti, keine Sorge! Vei putea invata si acolo direct. Oricum vei vedea ca intre ei le inveti cel mai bine limba! Succes!

| Anonim34231 explică (pentru Notmyaccount):

Ma refer la angajare. Ma pot angaja doar cu nivelul A2 sau B1 max?