| Rora a întrebat:

Salutare tuturor. Anul trecut am cumparat un convector pe gaz marca Feg folosit, din fonta de 5 kw. Am trecut iarna cu bine, apoi spre finalul primaverii s-a simtit un miros de cabluri/plastic incins/ars si cum afara se mai incalzise trebuia sa reglez termostatul, insa caldura nu venea decat cand era reglat la maxim si si atunci cu ceva intarziere. Oare ce ar trebui sa schimb la el si de unde piesa?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La inceputurile erei "capitaliste" eu am avut convector. acesta nu avea nici un fel de legatura cu cablurile doar cele de la dispozitivul piezoelectric. In aceasta situatie orice electrician le poate inlocui cu conditia sa aiba grije la izolare pentru a nu intra gaz in casa.