| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata. Azi noapte am simtit un miros foarte tare de incins si cand am deschis ochii era fum pe jos langa pat. M-am ridicat repede, mi-am trezit sotul, primul instinct a fost sa scot bateriile de la telecomanda gandindu-ma ca s-au umflat (am mai patit asa) si sa scot prelungitorul din priza, prelungitor in care era un incarcator, mai exact de iphone cumparat acum cateva zile de la un om ce spunea ca e original si care a costat 50 de ron. Cumparand in trecut chiar original 100% cu cutie la pretul de 60 sotul s-a gandit ca e ok si l-a luat. Cablul de fapt era ars, topit, luase foc in priza si cel mai probabil, daca nu ma trezeam sau simteam mirosul chiar se ajungea sa ia foc. Ce ziceti? Ati patit vreodata? Sa fie oare priza de vina sau incarcatorul era chinezesc? Am mai folosit chinezarii si nu mi s-a intamplat niciodata, ba chiar am folosit de cateva ori cabluri de o lira. Mentionez ca intrerupatorul, "butucul" incarcatorului sau orice altceva nu miroase a ars. Doar cablul

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

A pățit un vecin al meu, i-a luat foc tot dormitorul de la un încărcător contrafacut.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru suntserios):

Si culmea, incarcatorul arata identic cu cel original ba chiar avea si codul ala care din cate stiu se afla pe cele originale. Doamne fereste

| suntserios a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Ce sa zic... Când cumperi chestii de la "un om" te supui la orice risc

| dullcat a răspuns:

De la incarcator nu am auzit, dar caz in familie: le-a luat foc toata casa de la o instalatie de Craciun.

Incarcatorul nu se lasa in priza.Se scoate dupa ce a fost utilizat.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru dullcat):

Imi pare rau. Cunosc si eu o familie ce a ramas fara casa de la un radiator din acela care da caldura. de la instalatie mi se pare si mai si!

| Freya1 a răspuns:

În China cred ca am văzut acum câțiva ani o femeie ce a murit electrocutata din cauza unui încărcător/telefon...
Adică își baga-se telefonul la incarcat și căștile în urechi.A adormit asa si nu știu ce s-a întâmplat.dar a gasit-o moarta aproape carbonizata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De aceea recomand tuturor sa nu mai lase incarcatoarele in priza dupa ce telefonul s-a incarcat. Nu stii niciodata ce se poate intampla.
Cred ca in acest caz, incarcatorul este de vina, caci exista marea posibilitate sa fi fost contrafacut.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu de atatia ani de zile cred ca il scoteam din priza doar cand plecam pe undeva si il luam cu mine. Ca tot omu ziceam ca n-are cum, n are ce sa se intample dar va jur ca si acum miroase in casa a ars de parca imi luase foc tavanul nu doar un cablu

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si culmea, incarcatorul nu era unul chiar asa ieftin. In trecut am folosit cabluri si de 15 lei din jumbo sau pepco si nu am patit niciodata.

| nukeyly a răspuns:

Ati patit vreodata? Au patit-o multi si altii au pierdut tot, altii s-au trezit post mortem la Sfantu Petru. E bine sa gasesti casa intreaga nu scrum.

Electronica de proasta calitate > cu 50 ron ai luat o replica sau un lot prost chiar original, puteai arde de tot, dar! daca aveai in tablul de sigurante o siguranta diferentiala tip A [nu AC] asta detecteaza defectul in instalatie[arc/scurt, electrocutare accidentala sau nu, scurt pe fire ori incendiu] si decupleaza zona, deci un pas inainte.
Iar de ai FONDURI mergi pe un AFDD – Dispozitive de detectare a defectului de arc electric astea sunt mai performante pentru locatii cu pretentii. Dai un ban si stai in fata; ma rog si daca chiar vrei "sa te dai cu barca" pui AFDD pe fiecare circuit.

Multe incendiii au loc:
> de la incarcatoare de telefon[cedeaza electronica interna, sau apare un supra curent artificial sau natural = fulger, da si aici poti ajuta cu protectie SPD tip 1 2 3], lasate in priza [de omul incostient grabit ce pleaca de acasa] si-l lasa in prelungitorul ala cu buton on off cu led IN PAT! sub perna sa doarma bine mocnit,
> altele au loc de la acumulatori care o iau rasna [ R3-AAA R6-AA clasici, sau din telefoane, trotinete, tesla car etc ] asa de Murphy's law, de aia e bine sa fie tinut tot cei acumulator sau cu acumulator in cutii din metal, iar pe parcursul incarcarii sa fie supravegheate.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru nukeyly):

Asa este, insa cablurile de iphone la mine in oras chiar si la magazinele brand atat costa. In ziua de azi, e cam greu sa faci diferenta intre bun si prost datorita pretului. Cele proaste, tot scumpe sunt.

| Patraru56 a răspuns:

N-ai cum sa scoti din priza toate incarcatoarele.Am alimentator pentru tv,pentru dac, pentru router, pentru laptop pentru telefon, pentru casti, etc.Alimentatoarele de firma au si protectii incorporate.