| anonim_4396 a întrebat:

Se castiga bine in Romania ca redactor, reporter? Merita sa fac Jurnalismul?

Răspuns Câştigător
| Crux a răspuns:

Simpatic/ă eşti!
Bănuiesc că vrei la facultate şi nu te poți decide. Vrei să-ți şi placă, dar să se câştige şi bine. Te înțeleg perfect...dar, din păcate, în România nu prea mai valorează facultatea...ci experiența...şi pilele! Asta dacă nu eşti foarte, foarte, foarte bun.
Medicina e cea mai ok. poți încerca la facultatea de moaşe şi asistență medicală din cadrul medicinei...cam ăsta e singurul domeniu unde ai un loc asigurat după ce termini şi se câştigă normal.
Ok. eu sunt la facultatea de biologie şi pot spune că aici ai foarte multe opțiuni: Profesor în învățământul universitar, liceal și gimnazial, biolog în reţeaua sanitară și industria alimentară, consilier, expert, referent, inspector de specialitate biolog, botanist, zoolog, bacteriolog, microbiolog, cercetător și asistent de cercetare în biologie, botanică, zoologie, inginerie genetică, laboratoare (analize medicale, genetică) biotehnologii, microbiologie-bacteriologie, muzeograf, ranger, custode de arii protejate, insoțitor grup turistic etc.
Dar trebuie să-ți placă mult pentru că e horror facultatea!

| Mari8804 a răspuns (pentru Crux):

Mersi laughing Sunt o ea. Eu sunt la filo, asadar nici nu ma pot gandi sa dau la biologie, Informatica, latura asta reala. De aia tot incerc sa ma decid din timp, pentru ca vreau sa ma pregatesc foarte bine. Din toamna trec intr-a 12-a. Mi-ar placea Dreptul( dar toata lumea ma descurajeaza zicand:"eh, nu e pentru tine","e foarte greu","iti trebuie pile si bani","n-ai ce face" etc. La Jurnalism este oarecum lejer, dar nu prea ma incanta salariile. Of, ce fac cu viata mea.laughing

| KillaNoFilla a răspuns (pentru Mari8804):

Imi pare rau sa te anunt dar jurnalist nu se cauta...

4 răspunsuri:
| Moƒo a răspuns:

Bro. cam prin cate am trecut eu, ceva de genul in iT (specialist) iti ofera job-uri peste hotare. Sa zicem ca le ai, poti aplica pentru jobu-uri in Japonia, USA sau sa vorbim pe-nteles, Office sau Apple.

| Crux a răspuns:

Hi, hi! Îmi pare bine atunci, şi pe mine tot Mari mă cheamă!
Este foarte, foarte bine că vrei să te decizi de acum. ai putea încerca limbi străine. de exemplu engleză-arabă, engleză-japoneză ..limbi mai puțin 'întâlnite'. prima limbă este cea de bază, pe care se presupune că o ştii, iar a2a este cea nouă, pe care o înveți de la 0. De preferat ar fi să nu alegi limbi banale precum engleză-franceză, engleză-germană pentru că nu se caută aşa bine.
Poți lucra în învățământ, traducător.+că poți face meditații cu copii/elevi.
Din păcate la filologie eşti mai limitat.a fost un profil uşor, dar după cum vezi acum nu ai multe opțiuni.
Poți lucra în în