| Slothx a întrebat:

Se merita sa-mi rootez telefonul?

Răspuns Câştigător
| MoonWolf a răspuns:

Rootat-ul telefonului te ajuta m-ai mult sa ai,, control deplin'' asupra Android-ului din Telefon-ul tau.Android-ul technic e ca si un Linux,imagineaza-ti ca un telefon nerootat is se ofera nivelul de privilegii ale unui utilizator,daca iti rootezi telefonul privilegiul tau va fi de administrator.
Oricum uite niste beneficii cu ce te poate ajuta daca iti rootezi telefonul :
Poti sa blochezi permanent reclamele. Poti sa iti maresti viteza Procesor-ului. Poti schimba setarile avansate ale Telefonului,dar si ale aplicatiilor. Poti fololsii aplicatii ce au nevoie de root(care BTW sunt destul de multe care sunt folositoare).

Daca stii,si citez,,Stii'' sa iti rootezi telefonul,poti sa o faci,dar te previn,ca daca nu stii ce faci,poti sa iti strici Telefonul(Android-ul cat si Hardware-ul),si esti mai vulnerabil la virusi.

In opinia mea,daca stii ce faci,rooteaza-ti telefonul,pentru ca dupa stii ce vei instala si configura
Daca nu,autnci las-o balta,iti vei strica telefonul, pentru niste privilegii care nu prea te vor ajuta, deoarece pentru ce naiba ti-ai folosii telefonul in afara de folosirea unor aplicatii, sa navighezi pe internet, sa faci poze/videoclipuri sau cel m-ai important, sa suni pe cineva.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| snzpaul a răspuns:

Nu, te expui multor riscuri deja enumerate mai sus.

| alexcatalino a răspuns:

Nu merita, pierzi garantia, si se poate sa ti se buguiasca softul si sa nu iti mearga netul, rareori se intampla, dar chiar si daca resetezi cand se buguieste ramane

| WaitASecond a răspuns:

Se spune ca cica nu ti-l mai poti repara daca se strica. Asa ca nu recomand.

| HealthyApple a răspuns:

Nah. Dupa mine nu are vreun rost :/