| Skarr a întrebat:

Se pare ca daca am ceva deschis in fundal gen pdf sau excel, etc. am lag pe google. De ce?

10 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Se pare sau esti sigur?
Deschide task manager si vezi cine ce si cum.

| Skarr explică (pentru danbnz):

Cand ocup mult ram si am un joc sau un program in spate atunci da nu ma mir ca nu o duce ramu da la excel si d astea ce naiba.

| PainTech a răspuns:

Ce componente ai?

| Skarr explică (pentru PainTech):

Ryzen 5 3600
Rx 580 8 gb
msi b450m pro vdh plus
16 gb ram hyperx predator 3000mhz
ssd m2 Kingston a2000

| zilog a răspuns:

Parerea mea este ca ai cel mai prost antivirus de pe planeta din punctul meu de vedere bit difender care consuma toate resursele,
in afara de asta dezinstaleaza antivirusii de proba
dupa care ia vezi daca ai drivere de la cipset-ul placii de baza instalate
apoi vezi daca ai toate drivele instalate
apoi vezi daca ai driverele originale instalate acelea care vin pe cd sau pe care le iei de pe nternet
mai ales pentru placa video

apoi schimba pasta de transfer termic atat de la placa video cat si de la procesor

dupa care dezinstaleaza porcaria aia de parerea mea windows 10 si pune in locul lui un windows 7 si dezactiveazai toata grafica ca sa arate ca windows 95

mai pune niste ram la calculator
pune si un ssd

gata acum ai eliminat toate problemele

| Skarr explică (pentru zilog):

Nu am nici un anti virus.
Am toate driverele instalate.
Am schimbat pasta pe placa video acum 2 saptamani si pe procesor acum 2 luni
Imi place mai mult windows 10 + folosesc niste programe care merg doar pe windows 10 deci oricum nu as putea sa ma duc pe 7. Am 16 gb ram si ssd m.2 Kingston a2000

| zilog a răspuns (pentru Skarr):

Pasta la procesor ai
pasta de transfer termic la placa video ai?
cat de veche este pasta? Câd ai schimbat psta de transfer termic ultima data?
când ai strâns firele de păr si scamele și praf-ul din radiatoare?
la carcasa ai si tu un ventilator motat pe carcasa?
cum este setat cooler-ul sa functioneze din bios sau de pe unde il mai setezi programele
sa faca galagie si sa raceasca bine sau sa nu se auda nimic si sa pornesca la vieza mica doar asa din an in paste?

cu ce FSB îți merg în realitate memoriile ram?
sunt ele în dual chanel?
adica absolut identice
merg oare memoriile tale pe xx biti? maximum din cat pot ele sa suporte?
ai facut test de ram
MEMTEST
Ai dat tu benchmarc-uri
Aqua max
3dmax
burn-in

| zilog a răspuns (pentru zilog):

FA UPGRADE DE BIOS
updateaza bios-ul poate are o greseala de fabricare
dar acum cu noul update de bios poate si-a dat seama si producatorul si intre timp a rezolvat problema

pune mana si pune-i ultima versiune de bios

in afara de asta crestei tensiunea de alimentare cu curent electric pe ram si procesor cu 20%

| Skarr explică (pentru zilog):

Am verificat si temperaturile la procesor si nu sunt mari. Am deja aproape Ultima versiune de bios am facut update cand am luat procesorul. Si pasta la placa video era veche dar am schimbat o acum 2 saptamani deja si la procesor cam 2 luni, pasta Inca e buna. Memoriile ram sunt luate separat nu intr-un kit dar e acelasi model. Un lucru poate fi totusi la care nu m-am gandit. Cred ca s-ar putea ca sursa mea sa fie prea mica sa duca toate componentele cum trebuie. Adica cu upgrade la procesor si ssd pe langa hard. Procesor care consuma mai mult si am pus si ssd scum 2 luni. Cred ca de cand am pus si ssd nu mai face fata sursa. Mai am si placa video AMD care consuma mai mult decat nVIDIA. O sa verific daca e de la sursa.

| zilog a răspuns (pentru Skarr):

Pune o sursa mai calitativa, si daca ai 100 de surse de unde sa alegi dupa ce iti poti da seama care este mai calitativa daca pe toate scrie acelasi lucru.
DUPĂ GREUTATE
pentru ca o sursa care câtăreșțe 5Kilograme este mult mai calitativă de cât una pe care scrie acelasi lucru dar câtăreste 300 grame