| littlefirefy a întrebat:

Sensul conotativ al cuvantului a petrece?

3 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Eu petrec bine - eu ma simt bine, eu petrec pe cineva cu privirea - ma uit dupa cineva, eu petrec strada pe cineva- eu ajut pe cineva sa treaca strada, eu petrec marginea (tivul) la o fusta - model petrecut, este un mod de a coase. Cam atat stiu

| anutza a răspuns:

A petrece cu ochii sau cu privirea (ori cu privirile) = a urmări cu privirea pe cineva sau ceva care pleacă, trece, se îndepărtează; a observa
A(-și) petrece (ceva) prin (ori în) minte (sau în amintire) = a a-și aduce aminte, a-și aminti.
Floarea s-a petrecut (cu sensul de a murit)
A petrece (ceva) din mână în mână = a trece (ceva) de la unul la altul, pe rând
A-și petrece ochii la... = a-și plimba privirea asupra unor lucruri sau ființe
A se petrece din lumea noastră (sau din această lume) = a muri
A (se) suprapune marginile unei îmbrăcăminți pentru a (se) încheia (rochie petrecuta)

| littlefirefy explică:

Primull raspuns primeste funda!