| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi si mie ce tip de tigani sunt cei care se ocupa cu tabla, scocuri pentru acoperis?! Ar trebui sa te feresti de ei, sunt periculosi... Eu m-am imprietenit cu un tigan,suntem ca fratii ( aproape ),iar rudele lui se ocupa cu vandutul de scocuri pentru acoperis si vara ei vand haine in piata. Sunt genul de tigani avuti, au aur si telefoane scumpe,bine îmbrăcaţi si niciodata nu i-am vazut cu furatul. Am fost si acasa la ei, cu baiatul despre care vorbesc am iesit si prin oras, i-am cunoscut si alti prieteni de ai lui tot tigani,i-am cunoscut si alte rude, am intrat cu ei si prin magazine mari supermarketuri si showroomuri cu IT&C. Am fost si in mall. Nu a furat nimeni nimic. Deci banii pe care ei ii castiga sunt produsi din vandut. Ce fel de tigani sunt acestia? Mie nu mi s-a parut nimic dubios la ei, iar baiatului de multe ori i-am imprumutat lucruri care apoi le-a inapoiat. Nu il cunosc de mult timp, cam de 5 luni dar nu e ca alti tigani... Nu stiu ce sa zic. Eu am auzit de tigani lingurari,caldarari,cocalari,ursari, cutitari. Pe cei despre care vorbesc unde sa-i incadram?

4 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Ai foarte mare grija,ca nu putem avea incredere in ei! Ei abia asteapta sa-ti lasi garda in jos! Sunt foarte smecheri, crezi ca poate nu fura, dar nu ai fost deloc atent! Sunt cei mai mari maestri ai furturilor! Poate ca nu toti fura, dar cum spune o vorba care suna cam asa:,, Tiganul este om doar de departe!" Cine spune ca tiganul poate fi educat si civilizat e intr-o mare eroare. http://www.ziaruldeiasi.ro/......47479.html

| Jager a răspuns:

Da, si eu am intalnit tigani de genul, rar, dar am intalnit.
Acestia, la randul lor, au avut, neamuri care practicau furatul, dar poate practicau si batutul de oale si faceau bani frumosi la o vreme. Acestia au mostenit averile bunicilor sau a mai multor generatii.
Ei se incadreaza in "tiganii cu bun simt"

| Tercom a răspuns:

Nu trebuie sa te ferești de el dacă tu Îl placi cu adevărat și ai încredere în el, nu are ce sa ti se întâmple. Nu este vina lui că sa născut într-o familie de romi. Toți suntem egali.

| Tercom a răspuns:

Și nu știu în ce tip de țigani de încadrează. Sunt tipul ăla care merg în târg sa vanda tot ce a acumulat.